Přestaňte danit nové byty v rodinných domech, vyzývá ombudsmanka. Finanční správa svůj postup hájí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 15. 6. 2017 15:52
Veřejná ochránkyně práv kritizuje zmatek kolem danění nových bytů. Podle ní v zákoně vznikla mezera, na kterou doplácí ti, kdo kupují byty v nových rodinných domech. Anna Šabatová vyzvala ministra financí i Generální finanční ředitelství, aby přístup k věci změnili. Finanční správa ale trvá na tom, že nejde o mezeru v zákoně, ale o vědomou reakci zákonodárců na praktiky developerů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Libor Fojtík

Brno - Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové úprava daně z koupě některých bytů vyvolává zmatek, na mezeru v zákoně upozorňuje ministra financí i Generální finanční ředitelství. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Když si někdo koupí nový rodinný dům nebo nový byt v bytovém domě, je osvobozen od daně z nabytí nemovitosti. Pokud si však koupil nový byt v rodinném domě od 1. ledna 2014, finanční úřad osvobození neuzná, protože v zákoně nejsou oproti dřívější době výslovně osvobozeny "bytové jednotky v rodinných domech", uvedla mluvčí.

Podle veřejné ochránkyně práv by mohlo jít o nedůvodné znevýhodnění určité skupiny vlastníků a o nezamýšlenou mezeru v zákoně.

V letošním roce se finanční správa přiklonila k doslovnému výkladu zákona a daň včetně úroků požaduje i zpětně - tedy od 1. ledna 2014, doplnila Hrazdílková. Vláda přitom v půlce května schválila novelu zákona připravenou ministerstvem financí, která od daně z nabytí osvobozuje právě i byty v rodinných domech. Nyní novela čeká na projednání v Poslanecké sněmovně.

Podle finanční správy ale o mezeru v zákoně nejde a zákonodárci podle ní přesně věděli, proč byty v rodinných domech neosvobozují. "Developeři začali obcházet stavební uzávěry stavbou "paneláků na ležato" a přísnější regulaci bytových domů výstavbou rodinných domů. Úprava v zákonném opatření ohledně osvobození nabytí bytových jednotek v rodinných domech je výsledkem standardního legislativního procesu, ve kterém návrh zákona prošel běžným připomínkovým řízením," říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Daň z nabytí nemovitosti činí čtyři procenta. Pokud si někdo v minulosti například koupil byt v rodinném domě v hodnotě tři miliony korun, byla mu zpětně vyměřena daň 120 000 korun a úroky. Podle finanční správy se nová daňová povinnost týká řádově stovek bytů v nových rodinných domech.

Ombudsmanka navrhuje tři možná řešení, a to překlenutí zákonné mezery výkladem, hromadné prominutí daně ministrem z důvodu nesrovnalostí nebo zavedení přechodného ustanovení v připravované novele.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy