Dům jako stavebnice: Spojit pár částí a je hotovo

Andrea Berniová
11. 6. 2013 11:00
Při stavbě montovaného domu se předem vyrobené díly spojí na základové desce
Dům může být kompletně dokončen během několika měsíců
Dům může být kompletně dokončen během několika měsíců | Foto: CPI Group

Stavba domu bývá finančně i časově náročná. Není to ale pravidlem. Montovaný dům se dá postavit rychle a může být i úsporný. I přes své výhody u nás ale zatím není tento typ staveb příliš rozšířený.

Dům se dá poskládat z jednotlivých dílů

Zděné domy, to je léty prověřená tradice. Montované domy je ale předčí rychlostí a jednoduchostí výstavby. Může se zdát, že domy poskládané z jednotlivých deskových dílů nezajistí dostatečnou akustickou a tepelnou izolaci. Záleží na tloušťce jednotlivých panelů, tedy na mohutnosti konstrukce domu. Silnější stěny logicky propustí méně hluku a chladu. Izolace domu se pak zdokonalí díky zateplení obvodových stěn.

Montovaná dřevostavba či betonové panely

Z jakého materiálu jsou vyrobené panely pro montované domy? Existují dva typy konstrukcí. Prvním typem je konstrukce na bázi dřeva. Jde o lehký materiál a jeho smontováním vznikne dřevostavba. Jednotlivé díly, tedy stěny stavby, se zhotovují předem a na stavební pozemek se přivezou již upravené do potřebných rozměrů. Pomocí jeřábu se pak dům postaví na základovou desku.

Konstrukce ale také může být na bázi betonu. V tomto případě jde o železobetonové panely. Mohou vzbuzovat větší důvěru v izolační vlastnosti stavby než je tomu u montovaných dřevostaveb. Nevýhodou domu montovaného z železobetonových panelů je to, že oproti dřevostavbě je jeho instalace náročnější.

U stěn montovaného domu se počítá s klasickou povrchovou úpravou, tedy s omítkou, s nátěry i s fasádou. Některé firmy nabízejí různé typy montovaných domů několika velikostí a vzhledů. Je tedy možné vybrat si z nabízených modelů, ale také se dohodnout na stavbě montovaného domu na míru.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy