Akustická izolace zbaví interiér nepříjemného hluku

Andrea Berniová
3. 4. 2013 15:00
Hluk z projíždějících aut, dupající sousedé, hlasitá televize. Pomůže zvuková izolace
Díky zvukové izolaci bude v bytě větší klid
Díky zvukové izolaci bude v bytě větší klid | Foto: Guardian

Hluk působí nepříznivě na lidské zdraví. V zaměstnání, v obchodech či při cestování po městě se mu téměř nedá vyhnout. Domov by ale měl být co možná nejklidnější. Jen tak je možné si od hluku odpočinout.

V praxi to často vypadá jinak: hluční sousedé, ruch z ulice, televize nahlas puštěná ve vedlejší místnosti. Obzvlášť nepříjemné je, když hluk (například z projíždějících aut) neustává ani v noci.

Řešením je byt či dům co nejlépe akusticky izolovat.

Pokud hluk přichází zvenčí, možná pomůže výměna oken. Nová okna, například plastová, budou lépe těsnit a propustí méně zvuků. Je potřeba hledat okna s izolačními skly. Jestli se přes okna hluk stejně dostane, mohly by pomoci ještě venkovní rolety.

Roli hraje i střecha

Hluk do interiéru ale nemusí přicházet jen okny. Do podkroví ho může propouštět střecha.

Kvalitní střešní izolace (například ta foukaná) se v tomto případě vyplatí. Zajistí i nižší energetickou náročnost budovy. 

I typ střešní krytiny hraje svou roli. Plechová střecha má horší akustickou izolaci než ta z pálených tašek. Od hluku pomůže také celkové zateplení domu.

Izolujte i strop nebo podlahu

Co když rušivé zvuky nepřicházejí zvenčí, ale například z vedlejšího pokoje či od sousedů bydlících o patro výš?

Když přichází hluk shora, je potřeba izolovat strop, například pomocí stropních podhledů. Zvuky z nižších pater pomůže utlumit správná podlahová krytina. Například dlažba příliš dobré izolační vlastnosti nenabízí, ale koberec či korková podlaha ano.

Je také možné izolovat stěny - ať už u celého bytu, nebo jen u jedné místnosti (například pracovny i ložnice).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy