Akustická izolace zbaví interiér nepříjemného hluku

Andrea Berniová
3. 4. 2013 15:00
Hluk z projíždějících aut, dupající sousedé, hlasitá televize. Pomůže zvuková izolace
Díky zvukové izolaci bude v bytě větší klid
Díky zvukové izolaci bude v bytě větší klid | Foto: Guardian

Hluk působí nepříznivě na lidské zdraví. V zaměstnání, v obchodech či při cestování po městě se mu téměř nedá vyhnout. Domov by ale měl být co možná nejklidnější. Jen tak je možné si od hluku odpočinout.

V praxi to často vypadá jinak: hluční sousedé, ruch z ulice, televize nahlas puštěná ve vedlejší místnosti. Obzvlášť nepříjemné je, když hluk (například z projíždějících aut) neustává ani v noci.

Řešením je byt či dům co nejlépe akusticky izolovat.

Pokud hluk přichází zvenčí, možná pomůže výměna oken. Nová okna, například plastová, budou lépe těsnit a propustí méně zvuků. Je potřeba hledat okna s izolačními skly. Jestli se přes okna hluk stejně dostane, mohly by pomoci ještě venkovní rolety.

Roli hraje i střecha

Hluk do interiéru ale nemusí přicházet jen okny. Do podkroví ho může propouštět střecha.

Kvalitní střešní izolace (například ta foukaná) se v tomto případě vyplatí. Zajistí i nižší energetickou náročnost budovy. 

I typ střešní krytiny hraje svou roli. Plechová střecha má horší akustickou izolaci než ta z pálených tašek. Od hluku pomůže také celkové zateplení domu.

Izolujte i strop nebo podlahu

Co když rušivé zvuky nepřicházejí zvenčí, ale například z vedlejšího pokoje či od sousedů bydlících o patro výš?

Když přichází hluk shora, je potřeba izolovat strop, například pomocí stropních podhledů. Zvuky z nižších pater pomůže utlumit správná podlahová krytina. Například dlažba příliš dobré izolační vlastnosti nenabízí, ale koberec či korková podlaha ano.

Je také možné izolovat stěny - ať už u celého bytu, nebo jen u jedné místnosti (například pracovny i ložnice).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy