Biokrby vypadají efektně a šetří životní prostředí

Andrea Berniová
5. 3. 2012 3:42
K biokrbu nepotřebujete komín ani dřevo, elektřinu či plyn
Foto: Aktuálně.cz

Nemůžete do vašeho bytu či domu umístit klasický krb, ale toužíte po atmosféře, kterou navozuje? Nebo vám v pořízení krbu brání obava z nepořádku, který s sebou jeho každodenní údržba může přinášet? Pak začněte uvažovat o biokrbu. Při jeho provozu nejsou vylučovány škodlivé spaliny, zápach a dým vás obtěžovat nebude a nemusíte mít ani komín. Proto jsou tyto krby vhodné i do bytů.

V biokrbech se nespaluje dřevo, nepotřebují ani elektřinu či plyn. Navíc nevyžadují takovou údržbu - na rozdíl od klasických krbů, z nichž musíte odstraňovat popel nebo zbylé ohořelé kusy dřeva. Tyto krby totiž potřebují ke svému fungování jen biolíh, jehož spalováním vzniká pouze oxid uhličitý a vodní pára. Nejde o žádnou náhražku, v biokrbu hoří skutečný oheň, který vzniká právě spalováním biolíhu. Jedná se o palivo vyrobené na rostlinném základu. Topení biolihem vyjde levněji v porovnání s jinými palivy.

Krb na zem nebo na stěnu

Můžete si vybrat závěsný krb, anebo typ, který postavíte na podlahu. Můžete ho libovolně přemisťovat, vždy však dbejte na to, aby předměty, které by mohly od ohně chytit, byly v bezpečné vzdálenosti od krbu. Závěsné krby můžete pověsit na jakýkoli povrch, i na sádrokarton (na nehořlavý).

Existují dokonce i stolní krby. Máte na vybranou z několika typů biokrbů. Liší se tím, jakým způsobem a do jaké vzdálenosti šíří teplo. Biokrb můžete začít používat ihned po vybalení. Tyto krby jsou určeny spíše k dekorativním účelům, ač teplo produkují. Výkonem odpovídají menším kamnům, takže jsou vhodné k přitopení, ale nevytopíte jimi velké prostory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy