Uhlí, pelety nebo dřevo? Klady a zápory pevných paliv

td
6. 1. 2012 10:18
Rozhodnutí o přechodu na pevná paliva přináší nižší náklady, ale menší komfort
Foto: Archiv

S neustálým zdražováním elektrické energie roste i zájem o jiné možnosti vytápění rodinných domů. Velký počet rodin se navrací k topení pevnými palivy, jako je například dřevo, pelety nebo uhlí. Skutečně se vyplatí přejít na tyto typy vytápění? Jaká je jejich výhřevnost a co všechno je spojeno s použitím pevných paliv? V první řadě je to jisté nepohodlí a nový kotel, výhodou je naopak nižší cena za provoz.

Nejlevnější možnost vytápění rodinných domů představuje dřevo. Své uplatnění najde zejména na venkově, kde je zajištěn přísun topiva, vyžaduje však značný skladovací prostor. Čím vlhčí je dřevo, tím nižší je jeho výhřevnost, mělo by se proto alespoň dvanáct měsíců před použitím sušit.

Další možností je černé a hnědé uhlí. I když je levnější než elektřina, nese s sebou více záporů než jakékoli jiné pevné palivo. Pro vytápění se nejlépe hodí hnědý antracit s vysokou výhřevností, vhodný je i koks a uhlí černé, které se však složitě zapaluje a je dražší. S použitím uhlí je pevně spojena špína, dusivý kouř a devastace krajiny, proto jsou společensky preferována spíše ekologická paliva.

Velký rozmach dnes zažívají ekologické pelety, které jsou vyrobeny buď z odpadového dřeva, nebo speciálně pěstěných rostlin.  Tento granulát z biomasy se chlubí vysokou výhřevností a poměrně příznivou cenou. Jedná se o nahraditelný zdroj energie, odpad ze spalování lze navíc využít jako hnojivo.
 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy