Dočasně veganem. Britové si oblíbili lednovou výzvu, firmy se vrhají na bezmasé jídlo

ČTK ČTK
3. 1. 2019 11:25
Jedna z největších britských pekárenských společností Greggs začne ve svých obchodech nabízet rolku s veganskou klobásou. Reaguje tak na petici požadující tuto verzi jejího nejprodávanějšího produktu, rolky s tradiční vepřovou klobásou. Podepsalo ji 20 000 lidí, píše list The Guardian.
Veganská novinka
Veganská novinka | Foto: Facebook.com/Greggs

Novinka největšího britského pekárenského řetězce sestává z listového těsta, při jehož výrobě byl použit rostlinný olej, a naplněna je náhražkou masa, kterou pro Greggs vyrábí společnost Quorn.

Na trh přichází v okamžiku, kdy se řada lidí odhodlala reagovat na výzvu organizace Veganuary a zkusit veganství v lednu a třeba i po zbytek roku. Výzvu zatím podepsal přes milion osob.

Veganská verze přijde na jednu libru (necelých 29 korun) a bude tak o pět pencí dražší než pochoutka s tradiční masovou náplní. Těch firma každý týden prodá na 1,5 milionu.

V Británii je podle průzkumu supermarketového řetězce Waitrose veganem nebo vegetariánem každý osmý člověk a dalších 21 procent se považuje za flexitariáy, tedy osoby, které jedí převážně vegetariánskou stravu a maso konzumují jen občas.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy