OPEC poprvé za osm let omezí těžbu ropy, a to o milion barelů denně. Benzín zdraží o několik korun

Ekonomika ČTK Ondřej Soukup Ekonomika, ČTK, Ondřej Soukup
Aktualizováno 30. 11. 2016 20:15
Těžba klesne o více jak milion barelů denně, což se má do cen u čerpacích stanic projevit růstem o několik korun. OPEC se na snížení dohodl poprvé od roku 2008 v reakci na výrazný pokles ceny ropy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Vídeň/Praha – Ceny u benzinových pump začnou pravděpodobně brzy růst. Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) totiž na vrcholné schůzce ve Vídni schválili první snížení těžby od roku 2008. S odvoláním na zdroj blízký jednání o tom informovala agentura Reuters.

Dohoda je podle zdroje v souladu s návrhem, na kterém se členové kartelu shodli v září v Alžírsku. Nový strop těžby by tak měl činit 32,5 milionu barelů denně. Nyní kartel těží asi 33,6 milionu barelů denně.

Cílem omezení produkce je podpořit ceny ropy, které se teď drží pod 50 dolary za barel. Podle některých prognóz by se nyní ceny mohly vyšplhat až k 60 dolarům za barel.

"Nervozita před posledním listopadovým dnem rozhýbala trh a cena ropy klesla ke 46 dolarům za barel. Dnešní vídeňské rozhodnutí vrací ropu zpět k úrovním 50 dolarů," komentoval zprávu analytik záložny Creditas Roman Koděra. Komoditní a akciové trhy na tuto informaci podle něj reagují pozitivně a posilují.

"Dnešní rozhodnutí OPEC může zdražit ceny benzinu a nafty až o čtyři koruny na litr. Toto zdražení by se mělo projevit během následujících tří až čtyř měsíců. Růst (cen) ropy bude pomáhat růstu cen všech energií včetně uhlí, zemního plynu či silové elektřiny," řekl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Jediný impulz pro levnější pohonné hmoty vidí jen v ukončení intervence České národní banky, které by podle něj mohlo přijít během první poloviny příštího roku.

Bostl také řekl, že posílením koruny by se efekt dražší ropy částečně vyrušil. Současné ceny pohonných hmot se podle něj stávají zřejmě na delší čas novými minimy.

Írán může těžit více

Po týdnech napjatého vyjednávání, kdy se dohoda zdála v nedohlednu, se podařilo překonat rozdíly mezi třemi hlavními ropnými exportéry: Saúdskou Arábií, Íránem a Irákem ohledně toho, jak si rozdělit zátěž omezení těžby.

Podle prvních informací Saúdská Arábie souhlasila, že Írán smí svou těžbu navýšit na 3,9 milionu barelů denně. To byl hlavní kámen úrazu. Teherán, který se jen nedávno zbavil sankcí kvůli svému jadernému programu, byl rozhodnut nejdříve dosáhnout předsankční úrovně těžby a teprve potom se bavit o možném omezení.

"Domnívám se, že dnešek je skvělým dnem pro trh s ropou i pro odvětví ropy," řekl po dosažení dohody saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih. "Měl by to být skvělý den i pro světovou ekonomiku. Myslím si, že to podpoří růst světové ekonomiky," dodal.

Dohoda počítá také s tím, že nečlenské země OPEC omezí svou těžbu o 600 tisíc barelů denně. I to nebude jednoduché. Například Rusko ještě nedávno tvrdilo, že může svou těžbu maximálně zmrazit, nyní ministr energetiky připustil, že těžba, která je nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu, by mohla o něco klesnout. "Rusko je připraveno připojit se k dohodě," uvedl ve středu Novak. "Rusko v první polovině roku 2017 postupně sníží těžbu až o 300 000 barelů denně," dodal. Zároveň upozornil, že ke snížení těžby by se mohly připojit i další země mimo OPEC. Samotné státy OPEC se na celosvětové produkci ropy podílí zhruba třetinou.

Vlády ropných států budou chtít udržet cenu ropy v pásmu 50 až 60 dolarů. Pokud by byla ropa dražší, začala by se opět masově vyplácet těžba břidlicové ropy ve Spojených státech. Problémy všech ropných exportérů taková cena nevyřeší, protože jejich rozpočty si zvykly na ceny zhruba o třicet dolarů vyšších. Podle propočtů agentury Bloomberg by Rusko pro vyrovnaný rozpočet potřebovalo cenu okolo 70 dolarů za barel, Saúdská Arábie 80 dolarů, Venezuela nebo Libye by chtěly cenu minimálně sto dolarů za barel.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

 

Právě se děje

Další zprávy