Zatím v utajení vzniká nová automobilka. Koncept vozu Faraday Future vystaví v Las Vegas

Radek Pecák Radek Pecák
2. 1. 2016 8:11
Jednou z premiér na 49. ročníku veletrhu spotřební elektroniky CES, která začne 6. ledna v Las Vegas, bude koncept vozu nové automobilky Faraday Future. Má se stát hlavním konkurentem pro Teslu.
Foto: Faraday Future

Řadu let působila americká společnost Faraday Future v utajení. Během nadcházejícího veletrhu spotřební elektroniky CES, který se na počátku ledna uskuteční tradičně v Las Vegas, by o ní konečně měly zaznít některé konkrétní informace.

Pořadatelé veletrhu totiž oznámili, že právě zde bude mít premiéru koncept budoucího automobilu této značky. Půjde o elektromobil, který se má do sériové výroby dostat v roce 2017. Nepochybně bude mít také schopnost autonomního řízení.

Zasvěcené zdroje dodávají, že značka se má stát konkurentem pro Teslu. Právě z ní totiž přetáhla řadu manažerů, designérů a techniků. Další pak přišli například od Volva, z General Motors a také od BMW, kde dříve vyvíjeli modely i3 a i8.

Jejich výrobek ale nemá být prostým dopravním prostředkem. Vozy Faraday Future by si lidé objednávali v případě aktuální potřeby a ony by se po splnění svého přepravního úkolu vracely do jakéhosi hnízda. Tam by současně sloužily jako zásobníky energie, tedy jako jakási vyrovnávací elektrárna.   

Je nesporné, že na prosazení svých plánů má Faraday Future dost peněz. Stojí za ni totiž Jia Yueting, jeden z nejbohatších Číňanů. Dosud má jen několik stovek zaměstnanců, jejich počet ale rychle poroste.

Na podzim již firma oznámila, že v blízké budoucnosti začne v severní části Las Vegas stavět novou továrnu na výrobu aut. V první fázi se zde proinvestuje miliarda dolarů a po dokončení tu najde práci 4 500 zaměstnanců. Další pracovní místa samozřejmě vzniknou u dodavatelských firem.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy