Zatím v utajení vzniká nová automobilka. Koncept vozu Faraday Future vystaví v Las Vegas

Radek Pecák Radek Pecák
2. 1. 2016 8:11
Jednou z premiér na 49. ročníku veletrhu spotřební elektroniky CES, která začne 6. ledna v Las Vegas, bude koncept vozu nové automobilky Faraday Future. Má se stát hlavním konkurentem pro Teslu.
Foto: Faraday Future

Řadu let působila americká společnost Faraday Future v utajení. Během nadcházejícího veletrhu spotřební elektroniky CES, který se na počátku ledna uskuteční tradičně v Las Vegas, by o ní konečně měly zaznít některé konkrétní informace.

Pořadatelé veletrhu totiž oznámili, že právě zde bude mít premiéru koncept budoucího automobilu této značky. Půjde o elektromobil, který se má do sériové výroby dostat v roce 2017. Nepochybně bude mít také schopnost autonomního řízení.

Zasvěcené zdroje dodávají, že značka se má stát konkurentem pro Teslu. Právě z ní totiž přetáhla řadu manažerů, designérů a techniků. Další pak přišli například od Volva, z General Motors a také od BMW, kde dříve vyvíjeli modely i3 a i8.

Jejich výrobek ale nemá být prostým dopravním prostředkem. Vozy Faraday Future by si lidé objednávali v případě aktuální potřeby a ony by se po splnění svého přepravního úkolu vracely do jakéhosi hnízda. Tam by současně sloužily jako zásobníky energie, tedy jako jakási vyrovnávací elektrárna.   

Je nesporné, že na prosazení svých plánů má Faraday Future dost peněz. Stojí za ni totiž Jia Yueting, jeden z nejbohatších Číňanů. Dosud má jen několik stovek zaměstnanců, jejich počet ale rychle poroste.

Na podzim již firma oznámila, že v blízké budoucnosti začne v severní části Las Vegas stavět novou továrnu na výrobu aut. V první fázi se zde proinvestuje miliarda dolarů a po dokončení tu najde práci 4 500 zaměstnanců. Další pracovní místa samozřejmě vzniknou u dodavatelských firem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Vdova po kancléři Kohlovi nezdědí jeho milionové odškodnění za knihu

Vdova po někdejším německém kancléři Helmutu Kohlovi Maike Kohlová Richterová nemá dědický nárok na milionové odškodnění za knihu o svém zesnulém manželovi. V pondělí o tom rozhodl Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší německou soudní instancí. BGH tak potvrdil verdikt nižšího soudu, že nároky na odškodnění se nedědí. Kohlová Richterová se chtěla domoci pěti milionů eur (128,5 milionu korun).

Jádrem sporu je kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982 až 1998. Kohl těsně před smrtí vysoudil odškodné, verdikt ale nikdy nenabyl právní moci. Ve sporu po Kohlově úmrtí pokračovala vdova, která usilovala o dědický nárok na odškodné.

"Předpoklad vrchního zemského soudu, že nárok na odškodné kvůli porušení osobních práv se v zásadě nedědí a že nárok zanikl úmrtím předchozího žalobce, je správný," uvedl ve zdůvodnění verdiktu Spolkový soudní dvůr. Ten také konstatoval, že odškodnění mělo být zadostiučiněním pro samotného Kohla, což již nelze po jeho smrti naplnit. A protože původní verdikt nebyl pravomocný, nestal se nárok součástí dědictví.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila, snížila se i v Česku

Ekonomická nálada v Evropské unii se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu. Ve své zprávě to dnes oznámila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady snížil na 91,6 bodu z říjnové hodnoty 92,3 bodu.

Ke zhoršení ekonomické nálady v EU velkou měrou přispěla slabší spotřebitelská důvěra. Domácnosti znepokojuje nová vlna šíření koronaviru a hrozba nových restriktivních opatření, poznamenala agentura Reuters.

V České republice se index spotřebitelské důvěry podle údajů EK propadl na minus 16,8 bodu z říjnových minus 7,6 bodu. Nálada se v Česku zhoršila také ve službách a maloobchodě, zlepšila se nicméně v průmyslu i ve stavebnictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy