reklama
 
 

Více než čtyřicet procent ojetin se prodá se stočeným tachometrem. Každá čtvrtá má vylhaný věk

15. 8. 2016 16:40
Podíl ojetých aut se stočeným tachometrem na českém trhu v pololetí vzrostl meziročně o dva procentní body na 42 procent. Vozy mají podvodně snížený stav ujetých kilometrů v průměru o sto tisíc kilometrů. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia.

Stav najetých kilometrů uváděný při prodeji se u 48 procent ojetých aut pohybuje v rozmezí 100 000 až 200 000 km, průměrný udávaný stav tachometru byl v první polovině tohoto roku 159 000 km.

Podle ředitele Cebie Martina Pajera je na trhu patrný vliv rostoucího počtu dovážených ojetých vozů, které jsou stáčeny zhruba o polovinu častěji než auta českého původu.

"Dlouhodobě sledujeme na vzorku prověřovaných vozidel míru jejich stáčení, které je nejen v ČR dlouhodobým problémem. Naše společnost podporuje přijetí nového zákona, který by výslovně postihoval stáčení jako trestný čin. Zároveň však upozorňujeme, že tímto krokem se problém stáčení nevyřeší ani nezlepší, stejně jako se takovou legislativou nevyřešil v žádné zemi. Problém je totiž v dokázání skutkové podstaty trestného činu tomu, kdo skutečně vozidlo stočil," dodal Pajer.

Vzrostl i podíl podvodně omlazených ojetých vozidel, a to na 24 procent. Znamená to, že téměř každé čtvrté vozidlo je ve skutečnosti průměrně starší o 1,8 roku, než tvrdí prodejce.

autor: ČTK | 15. 8. 2016 16:40

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama