Údaje z bazarů: Nabídka ojetin na českém trhu se zmenšuje a ceny rostou

ČTK ČTK
2. 2. 2021 14:11
Nabídka ojetých aut v tuzemských autobazarech a inzerci se v lednu oproti prosince snížila o 7000 na 88 000 vozů. Proti říjnu, na jehož konci byly kvůli koronaviru znovu zavřené prodejny, se počet nabízených vozů snížil o již 17 000 aut. Vyplývá to ze statistiky skupiny Aures Holdings, která provozuje síť AAA Auto.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Škoda Auto

Na čtyřech středoevropských trzích, kde působí síť autobazarů AAA Auto, ubylo v lednu v porovnání s říjnem loňského roku téměř 110 000 vozů. 

"S klesající nabídkou očekáváme i v letošním roce pokračující růst cen ojetých vozů v řádu jednotek procent. Již koncem loňského roku rostla střední hodnota ceny inzerovaných aut ve srovnání s rokem 2019 přibližně o 10 000 korun. V lednu letošního roku poskočila oproti prosinci o dalších 9000 korun na současných 164 000 Kč," uvedl provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček.

Jedním z faktorů, které v loňském roce ovlivňovaly nabídku ojetin na českém trhu, byl omezený dovoz aut ze západní Evropy. Meziročně bylo do Česka importováno o 27 000 aut méně než v roce 2019. Dovoz se tak zastavil na 150 731 autech. To je podle Vaněčka na jednu stranu pro trh dobrá zpráva, protože se výrazně omezil dovoz nekvalitních ojetin se stočenými tachometry nebo po vážných nehodách, na druhou stranu se menší nabídka promítá do vyšších prodejních cen.

Střední hodnota stáří nabízených aut v Česku byla 9,1 roku a tachometr nejčastěji ukazoval 147 000 km. Nejčastěji byla v nabídce Škoda Octavia (9396 vozů), Škoda Fabia (6373 aut) a VW Passat (3242 vozů).

 

Právě se děje

před 13 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy