Toyota pořádá festival historických vozidel

Zbyněk Klíč
8. 11. 2011 8:55
Na výstavě v Tokiu bude k vidění až sto historických exponátů
Foto: Toyota

Japonská automobilka Toyota na připravovaném autosalonu v Tokiu chystá již pátý festival historických vozidel. Uskuteční se 26. listopadu.

Hlavním místem konání bude tokijská Meiji Memorial Picture Gallery, která byla japonskou vládou letos v červnu prohlášena za významnou kulturní památku. Festivalu se zúčastní přibližně stovka veteránů ve vlastnictví různých soukromých sběratelů z Japonska, USA a Evropy.

Součástí výstavy bude také expozice „100 let historie automobilů", kde se představí vzácná luxusní vozidla z USA, Francie, Německa a Velké Británie. Mezi vystavovanými exponáty bude mimo jiné nákladní vůz na dřevoplyn, používaný v Japonsku během druhé světové války.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy