Prototyp luxusního Favoritu i motory slavných modelů. Nahlédněte do muzea Škody

Prototyp Favoritu ze studia Bertone.
Jediný dochovaný exemplář sportovního typu BSC z roku 1908 je zajímavý například řadovým dvouválcem pod kapotou namísto tehdy běžnějšího vidlicového. Ten měl 8,8 kW a vzniklo s ním jen dvanáct automobilů.
Komponenty pohonného ústrojí nejsou k vidění jen "uceleně" vedle sebe, ale i v různých dalších částech muzejní expozice. Hned u vstupu je třeba téměř 5,5metrová Škoda 860 i s řadovým osmiválcem o objemu 3880 cm3 a výkonu 44 kW. Auto s ním jezdilo až 110 km/h, ceněný byl agregát i pro svůj kultivovaný chod a pružnost.
Jak vypadá páteřový rám, ukazuje podvozek Superbu z roku 1934, v tu dobu šlo o vrchol nabídky mladoboleslavské automobilky.
Škoda 1100 OHC Coupé vznikla na přelomu 1959 a 1960 jen ve dvou exemplářích, stejně jako před ní otevřená varianta. Na okruzích auto závodilo do roku 1962, kdy se změnila pravidla a v roce 1966 putovala obě auta do soukromých rukou a byla přestavěna pro silniční použití. V roce 2015 nakonec začala renovace, která zabrala šest let a vyžádala si třeba téměř novou stavbu karoserie.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 5. 2022 6:32
Značkové muzeum Škody v Mladé Boleslavi patří mezi cíle automobilových nadšenců. Mnoho z nich láká samozřejmě depozitář závodních aut a prototypů, i samotná hlavní expozice ale nabízí několik neokoukaných a zajímavých vozidel. Třeba původní prototyp Favoritu od Bertoneho. Vedle toho je tam teď k vidění i výstava zaměřující se na techniku aut s okřídleným šípem.

Na fotoreportáž z depozitáře závodních aut a prototypů se můžete podívat zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

Další zprávy