Potvrzeno. Nové auto od Seatu se bude vyrábět v Česku

Radek Pecák Jiří Hovorka Radek Pecák, Jiří Hovorka
6. 6. 2014 10:00
Nové SUV, které má pomoci dostat Seat do zisku, budou montovat dělníci východočeského závodu značky v Kvasinách.
Z tohoto konceptu bude nový Seat s největší pravděpodobností vycházet.
Z tohoto konceptu bude nový Seat s největší pravděpodobností vycházet. | Foto: Aktuálně.cz

Barcelona, Mladá Boleslav - Z výrobních linek automobilky Škoda v Česku začne zhruba za dva roky sjíždět další vůz španělské značky Seat. Po liftbacku Toledo, který je dvojčetem tuzemské Škody Rapid, to bude středně velké SUV.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to potvrdil šéf španělské značky Jürgen Stackmann.

Nové SUV, které má pomoci dostat Seat do zisku, budou montovat dělníci východočeského závodu značky v Kvasinách. "V Kvasinách byla dostupná kapacita a jsme rádi, že ji můžeme využít. Jde o velmi nákladově efektivní závod," řekl Stackmann.

Od roku 2016

Informaci potvrdil online deníku Aktuálně.cz i mluvčí Škoda Auto Jozef Baláž. "Ano, bylo o tom rozhodnuto. Jsme samozřejmě rádi, protože jsme o tento projekt dlouhodobě usilovali. Závod Kvasiny, do něhož jsme v posledních letech investovali značné sumy, bude včas připraven," ujistil Baláž.

"Počítáme nyní s novými investicemi i s růstem pracovních míst, zatím je však brzy na to, říkat přesná čísla," dodal Baláž

Podle informací, které má Aktuálně.cz k dispozici, se v Kvasinách bude vyrábět středně velké SUV, postavené na platformě MQB. Tedy té, která se skrývá v útrobách například Volkswagenu Golf, ale také Škody Octavia a Seatu Leon.

Produkce nového vozu by měla začít v roce 2016, což je také doba, kdy by se měla objevit na trhu nová generace vozu Yeti - zatím jediného SUV tuzemské značky. Oba tyto vozy budou mít řadu společných dílů.

Oba podniky z koncernu Volkswagen ale vůz vyvíjely samostatně. "Nové SUV bude mít nepochybně charakter, který je typický pro naše současné vozy," potvrdil Filip Stoulil z českého zastoupení značky Seat. Bližší informace ovšem zatím odmítl poskytnout.

Škoda se chystá nabídnout i další, tentokrát větší vlastní SUV. To by mělo přinést zisky především díky zákazníkům z Ruska a Číny.

Nový roomster mimo Česko

To, že se modely nemusí nutně vyrábět v domovské zemi konkrétní značky, je v koncernu Volkswagen - a nejen v něm - poměrně běžná praxe.

I Škoda už zadává výrobu svého modelu Citigo bratislavské továrně Volkswagen, kde na stejné lince vznikají i vozy Volkswagen Up a Seat Mii.

Další škodovkou, která se nebude vyrábět v Česku, se po konci životního cyklu této generace stane automobil Roomster. Druhá generace začne vyjíždět z výrobního závodu Volkswagen v Polsku.

Seat není od roku 2007 ziskový

Seat nebyl v zisku od roku 2007, informuje Bloomberg. Loni zmírnil ztrátu, když skončil 152 milionů eur v minusu, zatímco v roce 2012 ztráta činila 156 milionů eur. Seat loni zvýšil dodávky vozů o 11 procent, když na trh dodal 355 tisíc vozů.

Od vstupu do segmentu SUV si slibuje další růst prodejů, když tento segment podle odhadů Seatu v posledních pěti letech vzrostl o 40 procent. „Je to pro nás nesmírně důležitý krok, že se dostaneme do segmentu kompaktních SUV,“ řekl Bloombergu Stackmann.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. ČTK to v úterý sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy