Šéf Škody Auto Schäfer přejde do vedení Volkswagenu, kdo jej nahradí, se zatím neví

Eva Srpová Martin Přibyl Eva Srpová, Martin Přibyl
9. 12. 2021 14:50
Ve vedení Volkswagenu dochází k velkým personálním změnám. Tou nejzásadnější pro český průmysl bude přechod šéfa automobilky Thomase Schäfera do vedení značky Volkswagen. Na vedoucí pozici byl přitom teprve od léta loňského roku. Kdo jej nahradí, Volkswagen zatím nezveřejnil.
Thomas Schäfer
Thomas Schäfer | Foto: ČTK

Thomas Schäfer příští rok skončí ve vedení mladoboleslavské Škody Auto. Na této pozici byl teprve od léta loňského roku. Koncern to oznámil po středečním zasedání dozorčí rady. 

Kdo Schäfera v českém podniku vystřídá, koncern zatím nesdělil. Čas na hledání nástupce je, Schäfer neodchází okamžitě. Nejprve se od prvního dubna příštího roku stane provozním ředitelem značky osobních vozů Volkswagen, teprve 1. července 2022 se stane členem představenstva skupiny.

Schäfer nahradí dosavadního šéfa VW Ralfa Brandstättera, který od srpna příštího roku převezme veškeré aktivity Volkswagenu v Číně. Doposud měl tuto funkci na starosti koncernový ředitel Herbert Diess. Ten bude minimálně do poloviny příštího roku nadále zodpovědný za strategické vedení objemových značek (VW, Škody, Seatu…) jako celku.

Diess je v poslední době pod tlakem kvůli neshodám s vlivnou závodní radou koncernu a postupně přichází o část pravomocí, mimo jiné i na úkor Brandstättera. Ve hře byla podle informací německých médií i možnost, že by Diess přišel o svou pozici ředitele skupiny, nakonec ho dozorčí rada nepropustila, její kroky ale naznačují, že chce, aby se věnoval především strategickým rozhodnutím a operativu přenechal jiným.

Letos v létě si Diess vybojoval prodloužení smlouvy do roku 2025, jeho manažerský styl stále nesedí mocným odborům. Bouře vyvolal například plán propustit polovinu zaměstnanců v koncernovém ústředí v německém Wolfsburgu. Podle Diesse firma musí seškrtat náklady, aby dokázala v produktivitě práce konkurovat Tesle. Ostatně Diessův veřejně přiznávaný obdiv k Elonu Muskovi také ne všichni ve firmě vnímají pozitivně.

Dozorčí rada se proto rozhodla přistoupit k několika změnám ve vedení. Zřizuje se nová pozice člena představenstva pro prodej, což je jedna z oblastí, kterou měl Diess také dosud na starosti. Šéfkou se stane Hildegarda Wortmannová, která dosud podobnou funkci zastávala ve vedení značky Audi. Wortmannová dříve působila v koncernech Unilever, Calvin Klein a byla také v automobilce BMW, stejně jako Herbert Diess.

V rámci představenstva dojde i ke zřízení pozice člena zodpovědného za IT. Pozici má zaujmout Hauke Starsová, která v minulosti pracovala pro ThyssenKrupp, Hewlett Packard nebo německou burzu. Nový člověk se také v představenstvu bude starat o právní záležitosti. Manfred Döss nahradí Hiltrudu Wernerovou.

"Musíme zajistit, abychom měli pro danou práci ty správné lidi. To dává představenstvu koncernu ještě větší šanci na úspěšné zvládnutí strategických úkolů v nadcházejících letech," uvedl předseda dozorčí rady Hans Dieter Pötsch po jejím středečním zasedání, kde se veškeré výše zmíněné přesuny ve vedení schvalovaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska se při telefonátu dohodli, že se v pátek 21. ledna sejdou v Ženevě, informuje ruský list Kommersant

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Americký ministr zahraničí vzkázal Rusku, že je potřeba zmírnit napětí okolo Ukrajiny

Význam pokračování v diplomatické cestě ke zmírnění napětí kolem Ukrajiny zdůraznil americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Informovala o tom ve svém prohlášení diplomacie Spojených států. Washington zároveň znovu ujistil o své podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Vrcholní diplomaté USA a Ruska v úterý prodiskutovali sérii rozhovorů z minulého týdne mezi zástupci Moskvy a představiteli Západu, informovala diplomacie. Nejprve vedly bezpečnostní hovory USA a Rusko, poté jednala Rada NATO-Rusko, další rozhovory se ve Vídni uskutečnily pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Ministr (Blinken) zopakoval neochvějný závazek USA vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a zdůraznil, že jakákoli diskuse o evropské bezpečnosti musí zahrnovat spojence NATO a evropské partnery, včetně Ukrajiny," uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Volkswagen a Bosch vytvoří do konce roku společný podnik

 Automobilka Volkswagen a společnost Robert Bosch vytvoří do konce roku společný podnik. Bude dodávat systémy na výrobu baterií a pomáhat výrobcům baterií při rozšiřování a údržbě jejich výrobních závodů. Společnost Volkswagen to uvedla ve svém dnešním sdělení, a potvrdila tak dřívější zprávu časopisu Manager Magazine.

"Evropa má jedinečnou šanci stát se v nadcházejících letech globálním výrobcem baterií," řekl člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall, který je ve VW odpovědný za plány na baterie. "Pracujeme na vybudování kompletního, lokalizovaného evropského dodavatelského řetězce pro e-mobilitu ´made in Europe´," dodal.

Schmall v pondělí podepsal se šéfem výroby a technologie společnosti Bosch Rolfem Najorkem memorandum o porozumění v této záležitosti, uvedl předtím Manager Magazine. Společný podnik by měl dodávat do Evropy a možná i do dalších oblastí, přičemž výrobu rozjede ve druhé polovině roku, napsal list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy