Přechod na elektroauta znamená ztrátu 10 000 pracovních míst, tvrdí odboráři ze Škody

ČTK ČTK
9. 12. 2021 12:31
Odbory mladoboleslavské Škoda Auto upozorňují kvůli změnám ve výrobě způsobeným přechodem na elektromobilitu na hromadné rušení pracovních míst v dlouhodobém horizontu. O práci by mohlo přijít až 10 tisíc zaměstnanců. Jak upozornil deník E15, odbory to uvedly ve svém týdeníku Škodovácký odborář.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Škoda Auto

"Nejistota pro značku Škoda po roce 2026, zejména do roku 2031, existuje riziko poklesu vytíženosti a zaměstnanosti. V případě přijetí emisní normy EU7 'hard' se zvyšuje riziko ztráty až 10 tisíc pracovních míst," uvedl předseda podnikové rady Jaroslav Povšík. Otázku rušení míst způsobených přechodem na elektromobilitu přednesl minulý týden na zasedání Evropské a Světové rady zaměstnanců Volkswagen.

Přijetí zmíněné emisní normy by pro Škodu Auto v praxi znamenalo, že bude muset s velkou pravděpodobností přestat vyrábět motory 1.0 TSI, k čemuž by v případě schválení přísné regulace došlo nejspíš po roce 2026, píše E15. S tím, jak Evropská komise tlačí na snižování emisí CO2 u nových aut, se bude v závodech evropských automobilek snižovat podíl vyráběných vozů s konvenčním pohonem. Podle odborů mohou do roku 2030 tvořit až 70 procent vyráběných vozů právě elektromobily.

Škoda Auto má několik plánů, jak co nejdéle udržet co nejvyšší zaměstnanost. "Naše představenstvo a za Odbory Kovo předseda Jaroslav Povšík jsme společně bojovali, abychom získali do výroby motor 1.5 TSI. A mohu již konstatovat, že nám byl tento motor přiklepnut. Naším cílem je tedy přejít na tyto agregáty, což je technicky proveditelné a nebude to ani nijak dramaticky nákladné. O několik let si tím prodlužujeme danou zaměstnanost v oblasti spalovacích motorů," uvedl pro Škodovácký odborář člen představenstva za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus.

Předseda představenstva Thomas Schäfer odmítl obavy z možného snižování počtu pracovníků už v září. V dopise zaměstnancům napsal, že Škoda získala od koncernu Volkswagen možnost vyrábět další elektromobily, a bude tak možné zachovat pracovní místa v českých závodech. Škoda nyní vyrábí jeden čistě elektrický vůz, kterým je SUV Enyaq iV. Začátkem roku na trh přijde Enyaq iV ve verzi Coupé. Následně firma bude vyrábět další tři elektromobily.

Podle člena představenstva Martina Jahna se vozy se spalovacími motory budou vyrábět ještě mnoho let, stejně jako náhradní díly. Pro nové vozy zase budou potřeba nové komponenty a další součásti. Hromadné propouštění zaměstnanců by tak hrozit nemělo. "Plánovací kola zohledňují přeškolení a umisťování zaměstnanců. K rekvalifikacím bude docházet postupně spolu s rušením spalovacích motorů," uvedl Jahn již dříve na podnikové radě.

Povšík také na světové radě nadnesl, že je třeba ukončit aktuální nejistotu ohledně vedení koncernu Volkswagen. "Tato nejistota oslabuje celý koncern, všechny z nás," podotkl. Personálními změnami ve vedení firmy by se dnes měla mimo jiné zabývat dozorčí rada Volkswagenu. Podle listu Der Spiegel by se v rámci těchto změn měl předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer stát šéfem hlavní koncernové značky VW.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice. Během letošního roku musela několikrát výrazně omezit či zastavit výrobu. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 tisíc lidí, z toho v Česku asi 34 tisíce. Jde o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy