Mimořádná zpráva

Legendy i obyčejná auta. Na pařížské výstavě Retromobile začala veteránská sezona

Jednou z hvězd výstavy bylo dokonale zrestaurované Lamborghini Miura SV prezidenta FIA Jeana Todta.
Jedním z největších lákadel letošního ročníku Retromobile byla oslava sta let automobilky Citroën. Ten se na tuto příležitost dobře připravil a v nápadité expozici ukázal hned třicet svých modelů. Deset sériových, deset koncepčních a deset závodních. Auta byla různého stáří, šlo ale nepochybně o ikony. Mezi osobními vozy tak zářil model Méhari, známý i z filmů o četnictvu s Louisem de Funésem.
Nezastupitelné místo má v historii automobilky i model CX, který v roce 1975 získal titul evropského auta roku. Vyráběl se až do roku 1991, přičemž šlo o poslední Citroën před převzetím Peugeotem. V pozadí je vidět i extravagantní limuzína C6.
Co by to však bylo za oslavy bez bohyně alias Citroënu DS. Na výstavišti jich bylo k vidění skutečně mnoho, jedna celá expozice byla věnována unikátním kabrioletům, za jejichž vznikem stál z velké části karosář Henri Chapron. Na stánku Citroënu však byla k vidění verze 21 Pallas...
... a také závodní úprava DS z roku 1969 a konkrétně z marocké rallye.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
14. 2. 2019 8:42
Stejně jako autosalonová sezona začíná v americkém Detroitu, ta veteránská má svůj začátek v Paříži. Francouzská metropole tradičně v únorovém termínu hostí výstavu Retromobile. Na ní je možné prohlédnout si celou plejádu zajímavých old- i youngtimerů, případně si některý z automobilů odvézt domů. Letošní ročník byl specifický hned několika jubilei. Tím nejvýznamnějším je 100 let Citroënu. Stejnou metu si připomnělo Bentley, ještě o deset let víc oslavilo Bugatti, šedesátiny slaví Mini a sedmdesátiny Abarth. Na zajímavosti z pařížské akce se můžete podívat do galerie.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 49 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy