Proměna Dacie je kompletní. Má nové logo, barvy a chce být blíž přírodě

Dacia Duster s novým logem.
Foto: Dacia
Jan Matoušek Jan Matoušek
15. 6. 2022 15:33
Přechod Dacie na novou vizuální identitu je hotový. Loni rumunská automobilka představila nové logo a barevné schéma, teď se emblém poprvé dostává přímo na automobily. Inovovaný znak dostanou najednou všechny modelové řady, spolu s ním se mírně proměnila i maska chladiče a přidaly se i další drobné změny.

Nové logo se na celé modelové řadě Dacia objevuje rok po tom, co ho Rumuni poprvé představili. Automobilka jej pak označuje spojením Dacia Link, emblém je každopádně osově souměrný a představuje písmena "DC". Vizuálně pak připomíná články řetězu, což má podle Dacie symbolizovat spojení mezi ní a zákazníky. Dříve se objevoval znak, kde bylo napsané celé jméno výrobce.

"Odhalení všech modelů Dacia s novou vizuální identitou je třetí a poslední fází uvádění nové strategie (již dříve se logo začalo objevovat na prospektech či tiskových zprávách a v showroomech značky - pozn. red.), které začalo před více než rokem," říká šéf Dacie Denis Le Vot. Dodal také, že změny jsou v souladu s hodnotami značky: jednoduchostí, robustností a autenticitou.

Už v loňském roce, kdy odhalovala nové logo a nové barvy, Dacia zdůrazňovala větší sepjetí svých aut s přírodou. Mimo jiné i proto, že právě tam se její modely cítí nejlépe. Přechod na "zelenější" a přírodnější identitu má dokládat také nový khaki odstín karoserie, označovaný jako Lichen, který je vidět i na propagačních fotkách celé modelové řady s novým logem. V souvislosti s ním stojí za povšimnutí i proměna celé čelní masky s bílými elementy, ladící s novým bílým logem.

Bystré oko si jistě všimne i dalších drobných změn. Na volantu i víku kufru všech modelů tak je nově nápis "Dacia" v upraveném fontu odpovídajícím novému logu. Duster a Sandero Stepway mají střešní ližiny, kryty zrcátek a středy obou nárazníků v novém šedém odstínu Monolith a populární SUV dostalo také nové výdechy ventilace v interiéru. Ty odpovídají stylu známému z Renaultu Duster, který je v nabídce třeba v Brazílii a až donedávna se prodával též v Rusku. Žádná z Dacií už také nebude mít chromové dekorační prvky.

Objednávat bude modely s novým logem - a navíc i nově pojmenovanými výbavovými stupni - možné už 16. června, na vlastní oči je ale zájemci uvidí nejdříve ve druhé polovině října na pařížském autosalonu. U prodejců se inovovaná auta objeví koncem letošního roku.

A ještě jedna změna se týká celé modelové nabídky. Od roku 2023 budou mít všechny Dacie omezenou maximální rychlost na 180 km/h. Jde o krok, o němž vedení Renaultu poprvé mluvilo už v dubnu minulého roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy