Přicházejí vedra a z aut jsou pojízdné pece. Tipy pro jízdu v horkých dnech

Martin Přibyl Martin Přibyl
22. 6. 2021 6:03
Meteorologové opět slibují nadměrně vysoké teploty a s tím související náročné dny pro řidiče. Na co si dát pozor? Přinášíme rychlý přehled.
Foto: Shutterstock

Stažená okénka rozpálení auta nezabrání

Auto odstavené na přímém slunci se v horkých letních dnech výrazně ohřívá. Podle výsledků testu ADAC přitom příliš nehraje roli ani barva, ani lehce pootevřená okna, která by teoreticky mohla zajistit alespoň nějakou cirkulaci vzduchu. Při vnější teplotě 28 stupňů naměřili při testu uvnitř auta po deseti minutách 38 stupňů, po dvaceti 45 stupňů. Lehce (o pět centimetrů) pootevřená okna dala výsledek 36, resp. 42 stupňů.

Ideální je tedy parkovat ve stínu nebo v garáži. Alternativou jsou nejrůznější termoizolační fólie na čelní sklo, které za pár set korun pořídíte na internetu. Pokud vyrážíte na dovolenou, určitě není od věci, vyjet v chladnější části dne a vzít s sebou dostatek pití. Vysoké teploty zvyšují únavu řidiče a snižují jeho koncentraci. Podle německých statistik se každá sedmá vážná nehoda stane ve dnech, kdy teplota přesáhla 25 stupňů.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie zadržela na Olomoucku dva běžence, vylezli z pod kamionu převážejícího melouny

Policisté zadrželi v areálu společnosti ve Velké Bystřici na Olomoucku dva muže, pravděpodobně běžence z Afghánistánu. Do kamionu převážejícího z Albánie melouny vlezli zřejmě bez vědomí řidiče na území Srbska, informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Podobný případ se stal na Olomoucku také letos v březnu.

Na podezřelý pohyb dvou osob v areálu firmy upozornili policisty svědci v pátek minulý týden. "Policisté na místě zjistili dva cizince, kteří vystoupili z pod kamionu převážejícího melouny z Albánie. Řidič cizinec uvedl, že s nákladem vyjel 17. července z Albánie a jel přes Severní Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko až do České republiky. O pasažérech nevěděl," uvedl policejní mluvčí.

Osud obou migrantů následně začali řešit policisté z odboru cizinecké policie, kteří si oba muže převzali. "Cizinci uvedli, že jsou migranti z Afghánistánu směřující na západ a do kamionu vlezli zřejmě na území Srbska," podotkl policejní mluvčí. S cizinci bez platných dokladů policisté zahájili řízení o správním vyhoštění a následně oba eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty, dodal Hejtman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy