Velký test dětských autosedaček: Ta nejhorší by při nárazu proletěla čelním sklem

Martin Přibyl Martin Přibyl
3. 6. 2021 6:02
Německý autoklub ADAC vydal výsledky svého jarního velkého testu dětských autosedaček. Odborníci vyzkoušeli 26 typů pro všechny věkové kategorie, tedy pro kojence i pro školáky z prvního stupně. Čtyři modely propadly, tři kvůli jedovatým látkám v potahu, jeden však fatálně selhal při simulovaném nárazu. Přinášíme výsledky.
Crash test dětské autosedačky | Video: YouTube /ADAC

Jak testování probíhá

Německý autoklub ADAC testuje dětské autosedačky spolu s partnery již více než deset let. Nejvýznamnějším kritériem, které vstupuje do celkového hodnocení, jsou výsledky simulovaných nárazů. Na speciální plošině se autosedačky s figurínami montují do karoserie Volkswagenu Polo a hodnotí se přetížení při bočním nárazu v rychlosti 50 km/h a čelním při 64 km/h.

Vysokou, čtyřicetiprocentní váhu v testu má manipulace se sedačkou. Ta se zkouší u Fordu Fiesta, Volkswagenu T-Cross a Citroënu Berlingo. V jejím rámci je nejdůležitějším parametrem možnost špatné, tedy nebezpečné montáže sedačky do auta. Kromě toho ale také odborníci hodnotí samotný proces montáže, upoutání dítěte, uživatelský manuál nebo čištění.

Desetiprocentní vahou do celkové známky vstupuje také ergonomie sedačky pro samotné dítě. Body se udělují za prostornost, pozici dítěte nebo komfort.

Jak uvidíte na dalších snímcích, významnou roli může při hodnocení hrát i přítomnost jedovatých látek v čalounění sedačky. Zde však autosedačka propadne v případě, že odborníci v jejím potahu nějaké jedovaté nebo rakovinotvorné látky objeví. Pokud je v tomto směru výrobek "čistý", celkové hodnocení je určeno bezpečností, manipulací a ergonomií.

V tabulkách uvádíme celkové hodnocení sedaček, podrobné výsledky jednotlivých typů se dají najít na webu ADAC (v němčině).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy