Přehled 30 aut s nejnižšími náklady na palivo. Vedou elektromobily, pole za nimi je ale vyrované

Jízda na elektřinu je levná, obvykle však krátká.
1. Volkswagen e-Up 43,30 Kč. Tolik činí náklady na ujetí stovky kilometrů tohoto elektromobilu. Podle tabulek má na tuto vzdálenost spotřebu 11,7 KWh a při násobení současnou průměrnou cenou 1 kWh elektrické energie, což je zhruba 3,70 Kč, se dostaneme k této částce. Ujetí jednoho kilometru tak vyjde na 43 haléřů.  Cena auta je v současné době 619 900 Kč.
2. Nissan Leaf - 44,4 Kč. Elektromobil od Nissanu je větší než Up. Tabulková spotřeba elektřiny na sto kilometrů je ale pouze o 0,3 kWh vyšší. Auto lze pořídit od částky 730 000 Kč.
3. Volkswagen e-Golf - 47 Kč. Spotřeba je přesně je 1 kWh vyšší než u malého vozu e-Up. Cena nyní činí 930 900 Kč.
4. BMW i3 - 47,70 Kč. Také futuristický elektromobil bavorské automobilky dokáže výši nákladů na sto kilometrů stlačit pod úroveň 50 Kč. Platí se za něj ale 936 000 Kč.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
27. 2. 2016 13:13
Z hlediska provozních nákladů na palivo jsou v současné době stále nejvýhodnější elektromobily. Platí to i při nynějších nízkých cenách benzinu a nafty. Vyplývá to z porovnání nejúspornějších vozů ve všech sedmi kategoriích podle typu pohonu. Nyní si zákazníci mohou vybírat z klasických benzinových či naftových aut, dále z vozů umožňujících jízdu na stlačený zemní plyn nebo LPG, klasických hybridních automobilů, hybridů s možností externího dobíjení a plnohodnotných elektromobilů. Tuto výhodu elektromobilů ale dosti sráží jejich vysoká pořizovací cena. O další pozice za elektromobily se již "perou" auta na CNG, hybridy s možností dobjíjení baterií ze zásuvky i klasická dieselová auta.

Porovnávat nová auta na českém trhu i podle jiných parametrů, než jsou provozní náklady na palivo, můžete v přehledných tabulkách zde.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 24 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy