Přehled 30 aut s nejnižšími náklady na palivo. Vedou elektromobily, pole za nimi je ale vyrované

Jízda na elektřinu je levná, obvykle však krátká.
1. Volkswagen e-Up 43,30 Kč. Tolik činí náklady na ujetí stovky kilometrů tohoto elektromobilu. Podle tabulek má na tuto vzdálenost spotřebu 11,7 KWh a při násobení současnou průměrnou cenou 1 kWh elektrické energie, což je zhruba 3,70 Kč, se dostaneme k této částce. Ujetí jednoho kilometru tak vyjde na 43 haléřů.  Cena auta je v současné době 619 900 Kč.
2. Nissan Leaf - 44,4 Kč. Elektromobil od Nissanu je větší než Up. Tabulková spotřeba elektřiny na sto kilometrů je ale pouze o 0,3 kWh vyšší. Auto lze pořídit od částky 730 000 Kč.
3. Volkswagen e-Golf - 47 Kč. Spotřeba je přesně je 1 kWh vyšší než u malého vozu e-Up. Cena nyní činí 930 900 Kč.
4. BMW i3 - 47,70 Kč. Také futuristický elektromobil bavorské automobilky dokáže výši nákladů na sto kilometrů stlačit pod úroveň 50 Kč. Platí se za něj ale 936 000 Kč.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
27. 2. 2016 13:13
Z hlediska provozních nákladů na palivo jsou v současné době stále nejvýhodnější elektromobily. Platí to i při nynějších nízkých cenách benzinu a nafty. Vyplývá to z porovnání nejúspornějších vozů ve všech sedmi kategoriích podle typu pohonu. Nyní si zákazníci mohou vybírat z klasických benzinových či naftových aut, dále z vozů umožňujících jízdu na stlačený zemní plyn nebo LPG, klasických hybridních automobilů, hybridů s možností externího dobíjení a plnohodnotných elektromobilů. Tuto výhodu elektromobilů ale dosti sráží jejich vysoká pořizovací cena. O další pozice za elektromobily se již "perou" auta na CNG, hybridy s možností dobjíjení baterií ze zásuvky i klasická dieselová auta.

Porovnávat nová auta na českém trhu i podle jiných parametrů, než jsou provozní náklady na palivo, můžete v přehledných tabulkách zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy