Potvrzeno: Renault povede bývalý šéf značky Seat, Ital Luca de Meo

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
29. 1. 2020 9:12
Novým generálním ředitelem francouzské automobilky Renault bude Luca de Meo (52), který ještě nedávno řídil španělskou automobilku Seat ze skupiny Volkswagen. Funkce se ujme 1. července, oznámila automobilka.
Luca de Meo.
Luca de Meo. | Foto: Aktuálně.cz

Renault pracuje na vytvoření nového managementu po odchodu Carlose Ghosna, který byl v Japonsku obviněn z finančních pochybení, a chce upevnit své spojenectví s Nissanem. Ghosn vytvořil a dohlížel na partnerství mezi Renaultem a Nissanem téměř dvě desetiletí, koncem roku 2018 byl však v Tokiu zadržen a obviněn a na konci loňského roku uprchl do Libanonu.

Ital de Meo byl ředitelem Seatu od roku 2015. Na počátku ledna však oznámil, že odstupuje z funkce na vlastní žádost. 

Francouzskou automobilku Renault od loňského října dočasně vede Clotilde Delbosová (52), někdejší finanční ředitelka podniku. Ta podnik povede do nástupu de Mea a následně se stane náměstkyní ředitele.

Časový odstup mezi oznámením nové de Meovy funkce a jeho nástupem na nejvyšší post v Renaultu je dán tím, že bývalý šéf Seatu musí dodržet konkurenční doložku, kterou měl ve smlouvě. Podle listu Le Figaro musí strávit pět měsíců doma. Jmenování de Mea také musí ještě potvrdit dubnové zasedání akcionářů francouzské automobilky.

De Meo se ujímá funkce v době, kdy Renault, stejně jako jeho konkurence, bojuje s poklesem poptávky. Automobilka varovala, že letos čeká mírný pokles automobilového trhu v Evropě, Rusku a Číně. Letošní rok také Renault označil za rozhodující pro alianci s Nissanem a je pod tlakem, aby snížil náklady. Automobilky rovněž čelí tlaku kvůli splnění nových, přísnějších emisních cílů a jsou nucené silně investovat do méně znečišťujících modelů a inovací, jako samořídící auta.

De Meo mluví francouzsky a v Renaultu začínal svoji kariéru. Po pěti letech se přesunul do evropské pobočky Toyoty, kde působil jako produktový manažer modelu Yaris a značky Lexus.

Později pracoval ve Fiatu, kde byl členem vedení, které spustilo prodej nového modelu Fiat 500, spolu s pozdějším šéfem Sergiem Marchionnem. Působil také jako šéf marketingu značky VW a prodejní ředitel v Audi. Seatu se pod jeho vedením podařilo oživit prodej, dát vozům sportovnější image a urychlit projekty, napsala agentura Reuters.

Podle oborového magazínu Automotive News Europe je de Meovou výhodou to, že ze svého působení v Renaultu i díky práci pro Toyotu rozumí francouzské i japonské kultuře. To je důležité jak pro práci v Renaultu, kde francouzský stát drží 15% balík akcií, i v rámci aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy