Pohodlná ojetina za málo peněz? Francouzské sedany dělají po letech dobrou službu

Petr Šikl
31. 5. 2018 11:48
Ne každý potřebuje moderní hatchback nebo kombi. Patříte-li mezi skupinu řidičů upřednostňující komfort před sportovními vlastnostmi a dovedete ocenit klady tříprostorové karoserie, budete s dnešní dvojicí levných sedanů spokojeni.

Dvojice z Francie

Oba toho mají hodně společného. Pocházejí ze země vína a levandule, poskytují slušnou dávku elegance i plavného komfortu, vynikají výtečným poměrem užitek/cena a díky celkové jednoduchosti patří k tomu spolehlivějšímu na trhu. Oba jsou stavěny do podmínek rozvojových trhů, kde řidiči oceňují především schopnosti zdolávat komunikace bez asfaltu, přičemž posádce nechybí nic důležitého.

V roce 2012 přišel Renault s modelem Fluence na trh. Prakticky se jednalo o pokračovatele Meganu Classic, který se v Česku nedokázal nikdy prosadit. Základní cenu držela francouzská automobilka pod hranicí 300 tisíc korun, což okamžitě znamenalo úspěch i u nás. Po voze sahali většinou jedinci, kteří vůz využívali na kratší vzdálenosti. Astronomické nájezdy u Fluence (alespoň v případě benzinových motorů) nečekejte.

Řada majitelů parkuje svůj sedan v garáži a je na něj náležitě hrdá. Za slušné peníze získali vytoužený vůz plnící veškeré jejich potřeby včetně servisní nenáročnosti. Díky tomu se jich mezi ojetinami tolik neobjevuje, důvod prodávat zatím není. To samé platí i o Peugeotu 301, který se navíc chlubí dvojčetem Citroën C-Elysée.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy