Octavia na CNG bude příští rok. Odstartuje boom

Radek Pecák Radek Pecák
30. 5. 2013 6:07
Vozidel s pohonem na CNG již v Česku jezdí přes pět tisíc
Tankování CNG u klasických čerpacích stanic dosud v Česku nebylo obvyklé.
Tankování CNG u klasických čerpacích stanic dosud v Česku nebylo obvyklé. | Foto: Aktuálně.cz

Pokud by se Škoda Octavia s pohonem na zemní plyn začala prodávat již letos, jak mladoboleslavská automobilka původně předpokládala, odstartovalo by to podle odborníků na alternativní pohony skutečný boom stlačeného zemního plynu v Česku.

Je to logické, octavia je nejprodávanějším typem vozu u nás, ve velkém si ji kupují především firmy a ty nepochybně osloví možnost utrácet za pohonné hmoty jen poloviční sumu než dosud.

"Octavia CNG se letos s největší pravděpodobností do prodeje nedostane, předpokládáme, že bude uvedena na trh příští rok," uvedl pro online deník Aktuálně.cz mluvčí mladoboleslavské Škody Vítězslav Pelc.

Škoda zatím nabízí s tímto typem pohonu model Citigo, široké portfolio automobilů CNG má Volkswagen, dále také Fiat, Mercedes-Benz a Opel.

Zatím Škoda s pohonem CNG nabízí pouze Citigo.
Zatím Škoda s pohonem CNG nabízí pouze Citigo. | Foto: Aktuálně.cz

Pobídnout firmy k rozhodnutí o nákupu aut spalujících místo klasických ropných paliv stlačený zemní  plyn má také rozšířená nabídka veřejných tankovacích stanic. Tento týden otevřela energetická firma E.ON dva stojany v areálu čerpací stanice Benzina u sjezdu z dálnice D1 směrem na Pelhřimov a Humpolec.

Poprvé v Česku jsou výdejní stojany se stlačeným zemním plynem v bezprostřední blízkosti těch klasických s benzinem a naftou. Jelikož auta na CNG mají stále ještě také nádrž na benzin, může motorista při jednom zaparkování natankovat oba druhy pohonných hmot. Stanice je otevřena nonstop. Tankování, které trvá řádově 3-5 minut, zvládne každý. Stačí, když si přečte návod, který je umístěný na stojanu.

Energetici myslí na autobusovou dopravu

"Během následujících tří let hodláme mít takových stanic s nabídkou CNG v Česku zhruba dvacet," uvedl na dotaz redaktora Aktuálně.cz Václav Loula ze společnosti Benzina. V první řadě se řetězec chce podle něho zaměřit na pokrytí dálnice D1, tak aby CNG autobusy jezdící na trase Praha-Ostrava a zpět bez problémů dojely od jedné pumpy se CNG k druhé. Benzina chce obdobně pokrýt i další hlavní silniční tahy v Česku.

Tankovací otvory pro benzin i CNG jsou vedle sebe.
Tankovací otvory pro benzin i CNG jsou vedle sebe. | Foto: Aktuálně.cz

Stanic je nyní v Česku, i s tou u Humpolce, 47. "V nejbližší době lze očekávat další veřejné stanice v Ostravě, Jeseníku, Zdibech, Zábřehu a Králově Dvoře," říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. „Do roku 2015 očekáváme v ČR minimálně 35 dalších nových CNG stanic," dodává Prokopec.

Počet motoristů, kteří využívají zemní plyn jako pohonnou hmotu, stále narůstá. Dnes je u nás již přes 5 500 CNG vozidel celkem, z toho je přes 4 900 osobních a užitkových vozidel.

1m3 zemního plynu, který energeticky odpovídá zhruba jednomu litru benzinu, stojí v současné době u této stanice necelých 19 Kč, je tedy zhruba o polovinu levnější než klasický Natural 95.

To, že se jízda s vozidly na CNG vyplácí, potvrzuje i pekař Zdeněk Velíšek z Kamenice nad Lipou. Rodinnou pekárnu provozuje již od roku 1991.

Pekařské dodávky pana Velíška jezdí nyní na CNG.
Pekařské dodávky pana Velíška jezdí nyní na CNG. | Foto: Aktuálně.cz

„První myšlenka na využití alternativního pohonu mě napadla před dvěma lety, kdy se mi do ruky dostal informační leták o CNG pohonu u dodávek," říká Zdeněk Velíšek. Při hledání úspor ve výrobě pak padla jasná volba na tuto alternativu oproti původně používané naftě. Propočet rentability pana Velíška natolik přesvědčil, že v roce 2012 koupil hned dva užitkové vozy Fiat Ducato s pohonem na zemní plyn. A krátce nato i osobní automobil VW Passat na stejný pohon, tedy CNG.

Výsledky po ročním provozu jsou podle Velíška skvělé.  S každým vozem při rozvozech čerstvého pečiva ujede 7 tisíc km/měsíc. "Úspora nákladů za pohonné hmoty při přechodu na CNG je tak velká, že za každou dodávku zaplatilo pekařství jen cca 20% akontaci a samotné měsíční splátky leasingu již pokrývají úspory za pohonné hmoty, kterými se stalo CNG, uvádí pekař, který si  také další své vozy bude kupovat s pohonem na CNG.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy