Rapid už předběhl v prodejích fabii, jedničkou stále octavia

Radek Pecák Radek Pecák
13. 3. 2014 7:45
Automobilka Škoda vybředla z krize. Prodeje rostou již šest měsíců v řadě, problémem je však situace na největším trhu v Číně.
Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav – Škoda Rapid předstihla v prodejních statistikách model Fabia, a stala se tak po octavii druhým nejprodávanějším vozem mladoboleslavské automobilky.

V únoru Škoda na celém světě prodala 12 200 fabií, rapidů bylo o šest stovek kusů více. Stejné pořadí hlásí automobilka i za leden.

„Je to v souladu s očekávaným trendem," řekl online deníku Aktuálně.cz Tomáš Kubík z tiskového oddělení automobilky. To, že rapid se na pozici dvojky má dostat, avizoval již při spuštění jeho výroby sám šéf automobilkyWinfried Vahland.

V Česku vede liftback

Zatímco v západní Evropě se lépe prodává karosářská varianta spaceback, ve střední a východní Evropě zákazníci více vyhledávají liftback. V České republice zatím více oslovil zákazníky liftback, tedy verze, která nabízí o poznání větší zavazadlový prostor.

Foto: Škoda Auto

Rapidu v současné době ulehčuje situaci končící životnost současné fabie.  Nynější generace hatchbacku bude již na podzim nahrazena novinkou, nové kombi má následovat jen o několik měsíců později.

Škodováckým bestsellerem je stále octavia. Prodává se jich více než rapidů a fabií dohromady. Prodeje tohoto vozu rostou zejména v západní a střední Evropě.

Loňský facelift, zdá se, oživil zájem zákazníků o model Yeti. Jeho prodeje se ve srovnání s loňským únorem zvýšily o 17,5 procenta na 6700 kusů.

Starosti v Číně

Celkem mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v únoru dodala zákazníkům na celém světě 70 200 vozů, což je meziročně o 4,6 procenta více. Škodě se daří více prodávat již šestý měsíc v řadě.

Starosti může dělat představitelům Škody současná situace v Číně, což je pro značku nejdůležitější trh. Tam se totiž prodeje meziročně snížily téměř o pětinu.

Automobilka chce do roku 2018 prodávat 1,5 milionu aut ročně. V roce 2012 dosáhla Škoda Auto obratu 262,6 miliardy korun, na celkovém exportu České republiky se podílela 7,3 procenta. Loni Škoda dodala zákazníkům 920 800 vozů, což je druhý nejlepší výsledek v historii. Letos by měla poprvé prodat přes milion vozů, výroba v Česku má překročit rekordních 600 000 aut.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy