Foto: Známe dvacet značek, které vyrábějí auta s nejmenší produkcí škodlivin a nejnižší spotřebou

Škoda sice zatím dotáhla vývoj elektromobilů pouze do fáze studie Vision E, přesto patří její auta k nejvíce ekologickým.
1. místo Peugeot - 101,9 gramu CO2/km. Francouzská značka obhájila prvenství z roku 2015. Vyrábí totiž většinou menší auta, a to včetně kategorie SUV, kde navíc nenabízí pohon všech kol. Nejúspornějším peugeotem na českém trhu je model 208 s naftovým motorem 1.6 BlueHDI.
2. místo Citroën, 103,3 g/km. Tady platí totéž co u Peugeotu, obě značky patří do jedné firmy (PSA) a jejich auta mají shodný technický zátah. Mezi velmi úsporné citroëny patří například model C4 Cactus s naftovým motorem.
3. místo Toyota, 104 g/km. Japonská značka těží z velkého množství prodaných hybridů, tedy vozů, u nichž pomáhá benzinovému motoru i elektromobil, pro který si hybrid umí vyrábět elektřinu a ukládat ji do baterií. Nebo se tak jako Prius plug-in na snímku může přímo nabíjet ze sítě.
4. Renault, 105,6 g/km. Také třetí francouzská značka prodává především menší vozy a u těch větších má velký podíl naftových motorů. Pohon všech kol u ní hraje minoritní roli. V Evropě prodává i několik elektromobilů, které ale nejsou k dostání na českém trhu. U nás má nejnižší spotřebu malé Clio (na snímku) s naftovým motorem.
Foto: Škoda Auto
Ondřej Běhal
3. 4. 2017 6:27
Společnost JATO zveřejnila žebříček automobilek seřazený podle toho, kolik jejich auta na základě laboratorních testů produkují emisí CO2. A vzhledem k tomu, že produkce oxidu uhličitého je přímo úměrná se spotřebou paliva, jde zároveň o značky, které vyrábějí nejúspornější auta. Ve fotogalerii najdete dvacet nejlepších značek za rok 2016. Pouze tři z nich - Nissan, Ford a Mazda - dosáhly loni vyšší hodnoty než v roce 2015. Škoda si proti loňsku polepšila a probojovala se do TOP 5. Zajímavý je i žebříček zemí seřazený podle toho, jaká auta se v nich podle emisí CO2 prodávají. Česko skončilo ze 23 hodnocených zemí až na 17. místě. Nejekologičtější a nejúspornější vozy si kupují Norové.

Nejúspornější auta na českém trhu mezi jednotlivými značkami, ale i mezi typy karoserií (kombíky, SUV atd.) nebo motorů (benzinové, naftové, na plyn) naleznete v přehledných tabulkách zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

před 29 minutami

V souvislosti s kampaní před nedělními parlamentními volbami v Německu zaznamenala policie více než 4200 trestných činů

Informoval o tom v sobotu list Die Welt, který se dotazoval úřadů v jednotlivých spolkových zemích. V roce 2017 den před parlamentními volbami informovaly úřady o 3660 trestných činech. Velkou většinu zaznamenaných trestných činů tvoří poškození cizí věci, většinou volebních plakátů. Policie se ale musela v souvislosti s volbami zabývat i násilnými trestnými činy či urážkami na cti.

před 43 minutami

Spilková je po prvním kole turnaje v Arkansasu pátá

Golfistka Klára Spilková výborně rozehrála turnaj LPGA v Rogersu a po prvním kole Arkansas Championship se dělí o páté místo. Česká olympionička zahrála šest ran pod par a ztrácí dva údery na vedoucí trojici, kterou tvoří Australanka Katherine Kirková a Korejky Či Un-i a Kim A-lim.

Spilková začala eaglem na úvodní čtyřparové jamce. Na další jamce přidala birdie, kterých v prvním kole zaznamenala celkem pět. Chybovala jen na dvanácté jamce, kde zahrála bogey. O páté místo se šestadvacetiletá česká golfistka dělí s dalšími čtyřmi hráčkami.

Tříkolový turnaj v Rogersu se hraje s dotací 2,3 milionu dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy