Foto: Známe dvacet značek, které vyrábějí auta s nejmenší produkcí škodlivin a nejnižší spotřebou

Škoda sice zatím dotáhla vývoj elektromobilů pouze do fáze studie Vision E, přesto patří její auta k nejvíce ekologickým.
1. místo Peugeot - 101,9 gramu CO2/km. Francouzská značka obhájila prvenství z roku 2015. Vyrábí totiž většinou menší auta, a to včetně kategorie SUV, kde navíc nenabízí pohon všech kol. Nejúspornějším peugeotem na českém trhu je model 208 s naftovým motorem 1.6 BlueHDI.
2. místo Citroën, 103,3 g/km. Tady platí totéž co u Peugeotu, obě značky patří do jedné firmy (PSA) a jejich auta mají shodný technický zátah. Mezi velmi úsporné citroëny patří například model C4 Cactus s naftovým motorem.
3. místo Toyota, 104 g/km. Japonská značka těží z velkého množství prodaných hybridů, tedy vozů, u nichž pomáhá benzinovému motoru i elektromobil, pro který si hybrid umí vyrábět elektřinu a ukládat ji do baterií. Nebo se tak jako Prius plug-in na snímku může přímo nabíjet ze sítě.
4. Renault, 105,6 g/km. Také třetí francouzská značka prodává především menší vozy a u těch větších má velký podíl naftových motorů. Pohon všech kol u ní hraje minoritní roli. V Evropě prodává i několik elektromobilů, které ale nejsou k dostání na českém trhu. U nás má nejnižší spotřebu malé Clio (na snímku) s naftovým motorem.
Foto: Škoda Auto
Ondřej Běhal
3. 4. 2017 6:27
Společnost JATO zveřejnila žebříček automobilek seřazený podle toho, kolik jejich auta na základě laboratorních testů produkují emisí CO2. A vzhledem k tomu, že produkce oxidu uhličitého je přímo úměrná se spotřebou paliva, jde zároveň o značky, které vyrábějí nejúspornější auta. Ve fotogalerii najdete dvacet nejlepších značek za rok 2016. Pouze tři z nich - Nissan, Ford a Mazda - dosáhly loni vyšší hodnoty než v roce 2015. Škoda si proti loňsku polepšila a probojovala se do TOP 5. Zajímavý je i žebříček zemí seřazený podle toho, jaká auta se v nich podle emisí CO2 prodávají. Česko skončilo ze 23 hodnocených zemí až na 17. místě. Nejekologičtější a nejúspornější vozy si kupují Norové.

Nejúspornější auta na českém trhu mezi jednotlivými značkami, ale i mezi typy karoserií (kombíky, SUV atd.) nebo motorů (benzinové, naftové, na plyn) naleznete v přehledných tabulkách zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy