Retro galerie: Fotky starých škodovek zachytily i miss USA

Foto: Vilém Heckel
Radek Pecák Radek Pecák
13. 5. 2014 7:20
Vilém Heckel jako reklamní fotograf zachytil řadu produktů vyráběných v Československu padesátých a šedesátých let.

Vilém Heckel se proslavil především svými fotografiemi z hor. Živil se ovšem také jako reklamní fotograf, a zachytil tak řadu produktů vyráběných v tehdejším Československu.

Desítky jeho reklamních fotografií nyní mohou vidět zájemci v prostorách kavárny podnikového muzea Škoda Auto.

Na snímcích z padesátých a šedesátých let jsou zachyceny tehdejší modely Škoda - od řad 1101/1102 přes 440 - Spartak a Octavii. Velkou pozornost ovšem vzbudily snímky roadsteru 450/Felicia, na nichž pózuje miss USA z roku 1957 Charlotte Sheffieldová.

Fotografie, které byly i součástí inzerátu lákajícího zákazníky v USA, vzbudily takový zájem, že Škoda brzy evidovala zájem 15 000 obyvatel z této země o nový roadster z Československa.

Inzerát otištěný v amerických novinách zdůrazňoval mimo jiné nízkou spotřebu roadsteru Škoda.
Inzerát otištěný v amerických novinách zdůrazňoval mimo jiné nízkou spotřebu roadsteru Škoda. | Foto: Aktuálně.cz

Reklamní text mimo jiné upozorňoval na nízkou spotřebu tohoto vozu. Ceník automobilu začínal na částce 1687 dolarů.

Škoda ale nakonec byla schopná dodat za oceán pouze 408 těchto vozů.

Kromě škodovek fotografoval Vilém Heckel i další výrobky československého průmyslu. Například motocykly Jawa, ale také gramofony či ledničky.

Vilém Heckel se věnoval i reklamní fotografii.
Vilém Heckel se věnoval i reklamní fotografii. | Foto: Aktuálně.cz

Vilému Heckelovi se nakonec stala osudnou jeho láska k horám. Zahynul při sesuvu laviny po zemětřesení u hory Huascarán v Peru.

Fotogalerii si prohlédněte zde.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy