Ze čtyř značek udělal MOL pouze dvě. Je za Benzinou dvojkou na českém trhu čerpacích stanic

Ondřej Běhal
13. 6. 2017 16:08
Nejvíce čerpacích stanic má v Česku Benzina. Následuje MOL, jehož část sítě funguje pod značkou Pap Oil. Třetí je Euro Oil, čtvrtý Shell a páté OMV.
Ještě před několika lety znali MOL jen turisté vyjíždějící do Maďarska, teď je v Česku dvojkou.
Ještě před několika lety znali MOL jen turisté vyjíždějící do Maďarska, teď je v Česku dvojkou. | Foto: Jiří Kaloč

Trh s čerpacími stanicemi v Česku se neustále mění. Některé dříve známé značky se z trhu stáhly, což ale neznamená, že by se počet pump zásadně snižoval, protože je skupují buď stávající, nebo noví hráči. Začátkem května bylo v České republice registrováno 3854 veřejných čerpacích stanic, jen o 37 méně než k loňskému 30. červnu.

Dlouhodobou jedničkou trhu je Benzina, která si loni upevnila pozici odkoupením třetiny čerpacích stanic značky OMV. Na svých stránkách uvádí, že k 1. lednu 2017 měla v Česku 363 pump.

Vážně to s českým trhem myslí i její aktuálně největší konkurent, maďarská skupina MOL. Ta se do povědomí tuzemských motoristů dostala nejprve prostřednictvím značky Slovnaft, postupně skoupila v roce 2012 v Česku čerpací stanice Pap Oil, v roce 2014 ruské pumpy Lukoil a o rok později také italské Agip.

V posledním červnovém týdnu se do zelenobíločervených barev MOL převlékne poslední k tomu určená čerpací stanice Slovnaft. "Z pohledu počtu čerpacích stanic zaujímá MOL Česká republika pozici druhého největšího provozovatele na českém trhu. V současné době disponujeme 306 čerpacími stanicemi, z toho 187 z nich nese barvy i logo společnosti MOL. Zbytek představuje 118 modrých stanic Pap Oil a zastoupena je i jedna exSlovnaft stanice," shrnuje aktuální fakta Tomáš Novotný ze společnosti MOL Česká republika.

Čerpací stanice MOL se většinou vyskytují podél hlavních tahů, mají širší sortiment nabídky včetně stále více se rozšiřujícího konceptu občerstvení Fresh Corner (nyní jím disponuje téměř 70 pump, do konce roku 140) a vyšší ceny. Značka Pap Oil zastoupená spíše na regionálních tazích nabízí skromnější sortiment, ale nižší ceny paliv.

Třetím největším provozovatelem, a dokonce druhou nejrozšířenější značkou je největší český řetězec Euro Oil se 194 čerpacími stanicemi. Jak to, že největší český řetězec? Na první pohled tradiční česká značka Benzina totiž patří pod Unipetrol, který vlastní polská skupina PKN Orlen. Majitelem značky Euro Oil je společnost Čepro, jejímž jediným akcionářem je Ministerstvo financí České republiky.

Na dalších místech v žebříčku nejsilnějších značek čerpacích stanic jsou tradiční hráči Shell (175 čerpacích stanic) a OMV (podle jejich údajů více než 160 čerpacích stanic). Jde o takzvané prémiové značky s pumpami na prestižních místech podél hlavních tahů, širokým sortimentem nabídky, ale také vyššími cenami paliv.

Následují nízkonákladové řetězce, které se snaží naopak bodovat co nejnižší cenou paliv. Robin Oil disponuje 74 čerpacími stanicemi a Tank Ono proslulé velmi levnými pohonnými hmotami 39 čerpacími stanicemi. 

O roztříštěnosti českého trhu s pohonnými hmotami svědčí, že těchto osm nejrozšířenějších značek čerpacích stanic tvoří dohromady pouze jeho třetinu. Většina tedy stále připadá na malé regionální řetězce nebo jednotlivé drobné prodejce pohonných hmot.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy