Současný roomster ukončí svou éru, nový už nebude z Česka

Radek Pecák Radek Pecák
14. 9. 2014 14:31
O malá MPV není zájem, roomster ale ze seznamu vozů nabízených Škodou nezmizí. Bude z něj "převlečený" Volkswagen.
Ekologická varianta malého rodinného MPv
Ekologická varianta malého rodinného MPv | Foto: Škoda Auto

Praha - Malá rodinná MPV mají většinou velmi dobře vyřešený vnitřní prostor, obvykle jsou i pohodlná a bezpečná. Přesto lidé přesedají do automobilů jiných kategorií - hodně často do SUV.

"MPV jsou prostě málo sexy," myslí si šéfredaktor časopisu Auto Design & Styling Radek Laube. Podle něho totiž tyto vozy příliš evokují dodávky.

Zájem naopak roste o vozy SUV. "Ta se v posledních letech velice rozšířila, prodejci je nabízejí v mnoha velikostech a od řady výrobců, často již za poměrně příznivé ceny. Lidé si navíc rádi vyzkoušejí něco jiného," vysvětluje Laube.

Pouze lidé, kteří mají opravdu početné rodiny a potřebují převážet více než pět lidí včetně řidiče, jsou MPV věrní. Koupí si ale ta velká.

Automobilky omezují výrobu

Vedle tuzemské Škody Roomster nepřicházejí povzbudivá čísla ani od prodejců konkurenčních vozů, jako jsou například Citröen C3 Picasso, Opel Meriva, Kia Venga nebo Hyundai ix20.

Typickým příkladem klesajícího zájmu lidí o tuto kategorii je Ford B-Max. Nepomohlo mu ani unikátní řešení karosérie bez středového nosného sloupku, usnadňující nastupování do vozu. Již v roce 2012 značka oznámila, že snižuje množství vyráběných kusů, v roce 2013 přišla odstávka a letos v září si dělníci v rumunské továrně musí vzít opět devítidenní volno. Odbyt malého MPV Fordu letos klesl oproti minulému roku téměř o pětinu.

Nelze proto vyloučit, že mnohá ze zmiňovaných aut již nedostanou přímého následovníka.

Nový roomster nebude z Česka

Zvýšení prodejů už zřejmě nelze čekat ani u MPV Škoda Roomster. Například v letošním srpnu si jej registrovalo o 13,7 procenta majitelů méně než před rokem.

Roomster je ve výrobě již devět let, tedy vůbec nejdéle ze všech aktuálních modelů značky, ale o příchodu nové generace se zatím vůbec nemluví. Ještě před několika lety přitom na obdobné dotazy novinářů představitelé Škodovky odpovídali, že čas tohoto modelu ještě přijde a že na nástupce je čas.

Nakonec ale rozhodnutí podle zdroje online deníku Aktuálně.cz již padlo. Současný roomster příští rok ukončí svoji éru, z bran kvasinského výrobního závodu vyjede poslední exemplář.

Jméno ale ze seznamu vozů nabízených Škodou nezmizí. Jen už nepůjde o vůz samostatně vyvíjený a vyráběný Škodou. Nový roomster vznikne mírným přetvořením některého z užitkových vozů koncernu Volkswagen, a nebude se tedy vyrábět na území České republiky.

V podstatě jediným typem, který připadá v úvahu, je Volkswagen Caddy. Škoda tak současně zaplní segment, v němž dosud není zastoupena. Získá totiž vůz s možností převozu až sedmi lidí, a po vyjmutí sedaček i užitkový vůz se zajímavou přepravní kapacitou. Ani takový automobil v jejích autosalonech nyní nenajdete. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy