Lotus chystá smršť modelů. V Paříži jich ukázal pět

Radek Pecák Radek Pecák
8. 10. 2010 0:58
Kromě sportovních modelů chystá automobilka i vůz do města
Foto: Lotus

Tolik premiér neměla na autosalonu v Paříži žádná jiná značka. Lotus představil novinářům hned pětici nových modelů a k tomu ještě dvě menší novinky.

Všechna prezentovaná auta hodlá uvádět na trh během příštích pěti let. Bohužel ale vesměs nepůjde o lehká auta pro nadšené řidiče, jakými se proslavil především zakladatel značky Colin Chapman, ale o poměrně velká a výkonná auta, která budou nejspíše stát pořádný balík.

Lotus se ale chystá ze své slavné tradice vytěžit co nejvíce. Proto reinkarnuje slavné názvy. Tím prvním v řadě bude Esprit. Zákazníci by se ho měli dočkat v roce 2013. Bude to pořádný kus auta, který bude pohánět osmiválec vypůjčený od Lexusu. Kromě spalovacího motoru mu bude pomáhat s akcelerací buď elektromotor nebo systém KERS.  Maximální rychlost by měla být 330 km/hod, zrychlení z nuly na stovku je 3,4 s. Uvnitř budou pouze dvě místa.

Použita slavná jména, ale tradice šla stranou

Lotus Elite bude mít sice čtyři místa (ale ty dvě zadní moc využít nepůjdou) a plechovou skládací střechu. Motor se tedy ocitne vpředu. Měl by to být stejný agregát jako v případě Espritu. K dostání bude od roku 2014. Maximálka bude o trochu nižší než u espritu. Automobilka udává 315 km/hod.

Lotus Elan je další slavné jméno, které se automobilka rozhodla oživit. Espritu se podobá velice. Jen motor má menší. Jeho objem je namísto pěti litrů jen čtyři a výkon 450 koní. Přesto by ho měl tento šestiválec dokázat rozjet až na 310 km/hod a udělit mu zrychlení z nuly na stovku během 3,5 s. Jde o kupé s koncepcí sedadel 2+2. Příjezd na veřejné silnice se očekává na konci roku 2013.

Dalším skoro jednovaječným sourozencem se v nabídce Lotusu stane nový Elise. Půjde o kupé (i když roadster prý také bude připraven) s přeplňovaným čtyřválcem o výkonu 320 koní. Rozjede se na maximálních 270 koní. Na rozdíl od původního elise však bude poměrně komfortní. 

Dokonce i čtyřdveřové auto

Eterne pak bude největší ze všech lotusů. Podobně jako Porsche Panamera bude mít čtyři dveře. Pohánět ho bude opět stejné soustrojí jako v espritu. Maximálka tedy dosáhne 315 km/hod. Zrychlení bude o trošku pomalejší kvůli poměrně velké hmotnosti 1800 kg. Dosáhnout z nuly na stovku potrvá 4 sekundy. Příchod na trh je naplánován na rok 2015.

Kromě těchto zásadních novinek ještě Lotus v Paříži představil silnější verzi Evory, která tedy nese název Evora S a koncept městského vozu. Jde o elektromobil, který na energii z vlastních baterií ujede 60 kilometrů a pak mu bude energii vyrábět benzinový spalovací motor. Tedy podobně jako například v Chervoletu Volt.  

 

Právě se děje

před 27 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy