Cizinci ukradli v Česku 11 luxusních aut. Chybou majitelů bylo, kam věšeli klíče

ČTK ČTK
16. 5. 2023 13:31
Dva cizinci ukradli v Česku jedenáct aut za cenu 12 milionů. Pomáhali si speciálním zařízením, které "přečetlo" kód z bezklíčového ovládání zámků.
Ukrást auto s bezklíčovým ovládáním jde. Ilustrační foto.
Ukrást auto s bezklíčovým ovládáním jde. Ilustrační foto. | Foto: ADAC

Středočeští kriminalisté dopadli a obvinili dva cizince, kteří na území republiky kradli velmi sofistikovaným způsobem luxusní auta. Podle policie mají na svědomí krádeže 11 vozů se škodou téměř 12 milionů korun. Mužům ve věku 29 a 31 let hrozí až osmileté tresty, informovala mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Dvojice se zaměřovala na vozidla s bezklíčovým ovládáním zámků a startování. Vyráželi pro ně několik měsíců z polského příhraničí. Do ČR pokaždé přijeli s vozem s polskou registrační značkou, a aby ztížili své odhalení, auta měnili. Kradli v noci pomocí speciálního zařízení, jež umí přenést kódovanou informaci z klíče do blízkosti vozidla. K odcizení jim stačilo několik vteřin a vůz nijak nepoškodili.

Jeden z pachatelů pokaždé přistoupil co nejblíž ke vchodu rodinného domu, před nímž stál zaparkovaný vůz. "Jelikož v prostoru za vchodovými dveřmi majitelé zpravidla své klíče od vozu odkládají, zaměřil jeden z mužů speciální zařízení přes zeď domu, kde došlo k přijetí a propojení signálu z klíče, který současně vyslal signál k vozidlu, u kterého čekal druhý z pachatelů. Ten pak do otevřeného vozu nastoupil, nastartoval a odjel s ním," uvedla mluvčí.

Kriminalisté se případem zabývali od loňského srpna, kdy se začala ztrácet první luxusní vozidla, a to nejen ve Středočeském, ale i v Libereckém a Královéhradeckém kraji nebo v Praze. Loni v říjnu se podařilo dvojici cizinců zadržet. Jednoho muže policisté zatkli přímo v kradeném voze poté, co s ním při ujíždění majiteli havaroval. Druhého muže policisté dopadli v doprovodném vozidle.

Kriminalisté cizince obvinili z krádeže a soud je vzal do vyšetřovací vazby. Letos v dubnu obvinění rozšířili o další desítku případů. U obviněných také zajistili speciální elektrotechnické zařízení používané ke krádežím a vozidlo Mercedes, s nímž přijeli do Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy