Konec silnice odnikud nikam. Stavba obchvatu Znojma začne na konci července

ČTK ČTK
11. 7. 2016 16:12
Znojmu by měly přibýt nové kilometry obchvatu. Se stavbou nového úseku by se mělo začít v polovině prázdnin. Silnice, která vyjde na 265 milionů korun, pomůže ulevit městu od desítek tisíc aut, které denně projedou centrem ve směru do Rakouska nebo dál na jih. Silnice by měla být hotová do dvou let.
Výstavba obchvatu Znojma.
Výstavba obchvatu Znojma. | Foto: ceskedalnice.cz

Se stavbou části obchvatu Znojma od silnice I/38 k Únanovské se má začít po průtazích s výběrem zhotovitele na konci července. Aktuálně je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před podpisem smlouvy se stavební firmou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Stavba za 265 milionů korun má napojit také už léta postavený úsek, po němž dosud jezdí jen bruslaři a oba konce má v polích.

Se zahájením stavby se počítalo už loni, potom se hovořilo o letošním dubnu. Dokončení se plánuje v roce 2018. Ani poté však nebude silnice jako obchvat použitelná, protože k tomu je potřeba napojení na Suchohrdelskou ulici. V přípravě této části však nelze pokračovat kvůli tomu, že trasu v územním plánu zrušil Krajský soud v Brně. Nelze tedy získat ani územní rozhodnutí.

Město proto nyní musí čekat, až soud projedná jeho kasační stížnost nebo až kraj vydá zásady územního rozvoje. Ty současné vedení kraje slibuje vydat před volbami, tedy do začátku října. Pak může ŘSD pokračovat v přípravě dalších úseků, které teprve odvedou tranzitní dopravu z města.

Tranzitní doprava přitom centrum Znojma sužuje řadu let. Silnice totiž slouží jako spojnice Čech od Prahy směrem do Rakouska a dále do Slovinska a Chorvatska. Denně centrem Znojma projede zhruba 25 tisíc aut, obchvat by jich mohl odvést podle odhadů 10 tisíc. S kompletním obchvatem, který obkrouží město od severu na východ a jih, se počítá až dlouho po roce 2020.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 55 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy