Kazeťák, sušák na prádlo a zásobník na led. Tak si Pontiac představoval výbavu auta budoucnosti

Jan Markovič Jan Markovič
27. 7. 2018 11:11
Zaniklá značka Pontiac se na konci osmdesátých let snažila nacpat do svého futuristického plážového konceptu co nejvíc výbavy. Bylo jí nakonec tolik, že za svůj počin sklidila spíš posměch. Ale proč v autě nemít telefon, dva vysavače, skládací piknikový stolek, ledničku nebo třeba vařič?
Podívejte se na dobovou reklamu na Pontiac Stinger (anglicky) | Video: General Motors

Seriál Retro auta (3. díl) - Co všechno potřebujete mít ve svém autě? Klimatizaci, rádio, navigaci? Pontiac šel na konci osmdesátých let ještě dál. Proč nevybavit vůz dalšími praktickými součástmi, jako je telefon, vysavač, chladnička, piknikový stůl, nebo dokonce vařič? Vznikl bláznivý koncept Stinger.

Na konci osmdesátých let hledala dnes již neexistující automobilka Pontiac způsob, jak ke své značce přitáhnout mladé řidiče. V době, kdy ještě kategorie vozů SUV byla v plenkách, vznikl koncept Stinger postavený tak, aby přes týden sloužil jako běžné osobní auto a o víkendu potěšil majitele na výletech za zábavou. Představil se v roce 1989.

Kabina vozu ve svém futuristickém pojetí.
Kabina vozu ve svém futuristickém pojetí. | Foto: Pontiac

Třídveřový model je do doby svého vzniku snadno zařaditelný. Charakterizují ho přední vyklápěcí světla, malá kola s futuristicky tvarovanými disky a křiklavý zelený lak. Základní myšlenkou bylo, že řidič s ním bude jezdit přes týden v uzavřené podobě, ve volných dnech pak sundá všechny přebytečné skleněné panely a vyrazí na pláž.

Inženýři se postarali o to, aby žádný volný kousek vozu nepřišel nazmar. Jako dveřní panel tak sloužila odnímatelná chladnička na nápoje. Na pláži se určitě hodilo i malé křesílko, které šlo vyjmout z útrob sedadel vozu. Na palubě byl i složený malý stoleček a plynový vařič. Piknik mohl začít.

Když jeden americký časopis popsal v době představení tento vůz jako švýcarský nůž na kolech, nebyl daleko od pravdy. Kromě zmíněné výbavy měla totiž při kempování posloužit i odnímatelná baterka. Osmdesátá léta si nelze představit ani bez přenosného kazetového přehrávače s FM a AM rádiem.

Dobová kresba z designového oddělení Pontiacu.
Dobová kresba z designového oddělení Pontiacu. | Foto: Pontiac

Při kempování občas může dojít k potížím, a tak byl ve voze připraven hasicí přístroj. Byly tu ale i další prvky jako ze skautské krabičky poslední záchrany. Pontiac byl vybaven lupou, sadou na šití, krabicí nářadí, boxem s kosmetikou, kompasem, plážovými taškami, deštníkem, kartáčem, hadicí, sušákem na prádlo, a dokonce hned dvěma vysavači. Vrcholem pak byla zabudovaná kalkulačka a telefon. V takovém voze už motoristu nemohlo nic zaskočit. A pokud ano, složil sedačky a vytvořil postel pro dva.

Stinger navíc nebyl jen obyčejná přehlídková maketa. Pod přední kapotou měl uložený benzinový čtyřválec s nezvykle velkým objemem 3,0 litru. Motor dosahoval slušného výkonu 170 koní. Aby auto na pláži nezapadlo do písku, byla poháněna všechna čtyři kola. Řidič si mohl elektricky nastavit kokpit a přifouknout sedadla, aby byla co nejpohodlnější. Podivné jsou pětibodové bezpečnostní pásy, které bychom hledali spíše v čistě sportovním autě.

Extra výbava se poskládala v docela malém interiéru.
Extra výbava se poskládala v docela malém interiéru. | Foto: Pontiac

Výbava Pontiacu Stinger se zdá z dnešního pohledu směšně zbytečná, některé prvky ale současná auta mají. Například deštník najdeme ve Škodě Superb i vozech Rolls-Royce, kde je uložen ve vyhřívaném pouzdru. Vysavač zase zabudovala do svého MPV japonská Honda, aby pomohl při uklízení zaneřáděného kufru. Takže i když se koncept nedostal do výroby, ukázal, že v autě může být téměř vše, pokud se interiér promýšlí chytře.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy