Pražští zkušební komisaři autoškol stávkují. Vadí jim způsob jejich vzdělávání se

ČTK ČTK
22. 11. 2021 14:20
Téměř dvě desítky pražských zkušebních komisařů zahájily v pondělí dvoudenní stávku. Kritizují ministerstvo dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje požadavky na změny v procesu vzdělávání a státního dozoru.
Autoškola - ilustrační foto.
Autoškola - ilustrační foto. | Foto: Asociace autoškol ČR/Aleš Horčička

Část zkušebních komisařů pro autoškoly dnes zahájila dvoudenní stávku. Kritizují ministerstvo dopravy, které je podle nich ignoruje a dlouhodobě nereaguje na jejich požadavky. Komisaři se dožadují především změn v procesu vzdělávání.

Ke stávce zkušebních komisařů pro autoškoly se dnes na pražském magistrátu přidali téměř všichni ze dvou desítek komisařů. Namísto zkoušení žáků autoškol se věnovali jiným činnostem, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

"Stávkují v podstatě všichni, ale pouze tak, že se dnes a v úterý nekonají zkoušky žadatelů o řidičské oprávnění. Komisaři jinak normálně pracují a mají možnost dohnat resty, na které jindy není čas, protože je nutné dělat zkoušky," uvedl Hofman.

Uskutečňují například školení nebo provádí kontroly v rámci státního dozoru. "Zkoušky se plánují asi měsíc dopředu a autoškoly o tomto kroku věděly včas, tak na dnešní den nic neplánovaly. Dvoudenní výpadek není příliš znatelný a stávka je hlavně upozorněním na neřešené problémy ze strany ministerstva dopravy," dodal Hofman.

Cílem dvoudenní stávky je podle Asociace zkušebních komisařů ČR upozornit na nečinnost vedení ministerstva dopravy, pokud jde o situaci ve vzdělávání komisařů. Podle ministerstva je ale stávka bezdůvodná. Proti kritice se ministerstvo již dříve ohradilo s tím, že se se zástupci komisařů pravidelně schází.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy