Foto: Podívejte se na dvacet nejprodávanejších značek v Evropě, Škoda Auto mezi nimi nechybí

Evropské prodeje nových automobilů trhají rekordy, přes potíže s aférou dieselgate zůstává suverénním lídrem Volkswagen.
20. Mazda (29 416 prodaných automobilů) – Třetí z japonských značek drží na evropskému trhu podíl 1,7 %. I když v březnu se její prodeje o 0,5 % zvýšily, za první čtvrtletí meziročně klesly o 4 %. Mazda je na 20. místě i za první čtvrtletí (65 194 prodaných vozů). Nová generace SUV CX-5 by měla navázat na úspěchy svého předchůdce.
19. Land Rover (30 518) – Anglické automobilce se pod křídly indického koncernu Tata daří, v březnu prodala o 12,4 % automobilů více než vloni. Celková bilance za první čtvrtletí se však oproti loňsku moc nezměnila (+0,6 %) a anglický výrobce off-roadů a SUV je až ve třetí desítce (50 259). Nová generace modelu Discovery (na snímku) přichází letos po dlouhých 14 letech.
18. Volvo (35 236) – Švédská značka podporovaná čínským kapitálem provádí v poslední době generační obměnu svého výrobního programu a nové modely mají úspěch. V březnu u Volva zaznamenali nárůst prodejů o 19,5 %, od začátku roku pak o 13,2 %, což Volvo rovněž řadí na 18. místo (80 147). Jedním z loňských novinek bylo i kombi vyšší střední třídy V90 (na snímku).
17. Dacia (43 507) – Rumunská značka patřící stejně jako ruská Lada do koncernu Renault má díky příznivým cenám úspěch i na evropském trhu. V březnu zaznamenala nárůst prodejů o 8,4 procenta, za celý kvartál pak prodeje rostly o 9,4 % a to znamená pro Dacii 16. místo (111 126). Logan (na snímku jako kombi MCV Stepway) i Sandero se dobře prodávají i po loňském faceliftu.
Foto: Reuters
Jiří Kaloč
19. 4. 2017 13:30
Podle údajů evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) prodeje nových automobilů v Evropě letos trhají rekordy. V březnu bylo na starém kontinentu zaregistrováno 1,89 milionu osobních vozidel, což představuje meziroční nárůst o 11,2 procenta.

Zvýšil se prodej na všech pěti nejvýznamnějších trzích, v Itálii o 18,2 procenta, ve Španělsku o 12,6 procenta, v Německu o 11,4 procenta, v Británii o 8,4 procenta a ve Francii o sedm procent.

Největší evropskou automobilkou zůstala skupina Volkswagen. Její prodeje se však zvýšily jen o 6,5 procenta na 414 844 vozů a podíl na trhu EU klesl na 21,4 procenta z loňských 22,4 procenta.

Největšími meziročními "skokany" jsou japonské automobilky Toyota (+19,2 %) a Nissan (+18,2 %). Za první tři měsíce letošního roku prodeje stouply o 8,4 procenta na 4,1 milionu vozů. Podívejte se v naší galerii na dvacítku nejúspěšnějších značek na evropském trhu.

Žebříček nejoblíbenějších modelů na českém trhu najdete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy