Ferrari SA Asperta je novinka, kterou si už nekoupíte

Radek Pecák Radek Pecák
29. 9. 2010 11:45
Na silnicích ho budeme vídat v černé, modré, žluté, červené a oranžové barvě
Foto: Aktuálně.cz

Novinkou Ferrari na stánku na autosalonu v Paříži bude model, který nese název Ferrari 599 SA Aperta. Přestože jde o absolutně nový model, byť samozřejmě odvozený z vozu 599 a nikdo ze zákazníků ho naživo ještě spatřit nemohl, všichni lidé, kteří by se nyní o koupi Asperty začali zajímat, odejdou z autosalonů Ferrari s nepořízenou.

Auto totiž vznikne v limitované osmdesátikusové sérii a do posledního kousku je již vyprodané. Lidé si ho kupovali, i když šlo vlastně o zajíce v pytli. Důvěra v umění konstruktérů Ferrari je holt veliká.  80 kusů vznikne na počest 80. výročí italské karosárny Pininfarina, která s Ferrari spolupracuje, a která nakreslila ty nejkrásnější karosérii pro vozy se vzpínajícím se hřebcem na přídi.

Na počest Pininfariny

Na Pininfarinu ostatně odkazuje i název. Písmena SA značí jména křestní jména Servis a Andrea Pininfarina. Výraz aperta je v italštině synonymem pro auta s otevřenou karosérií. 

Oproti klasickému vozu 599 má roadster více skloněné čelní okno, které je orámováno ve stříbrném odstínu barvy. Stejně jsou lakovány i dvě ploutve za ochrannými oblouky.

Roadster sice disponuje plátěnou skládací střechou, ale ta je podle vyjádření výrobce jen provizorní. Údajně slouží pro ochranu posádky v době, kdy se počasí velmi, ale opravdu velmi zhorší. Rychlostní rekordy tedy s nasazenou střechou majitelé překonávat rozhodně nebudou.

Motor je převzatý z GTO

Auto to rozhodně nebude pomalé, i když Ferrari zatím data o maximální rychlosti, zrychlení či spotřebě nezveřejnilo. Dá se ale usuzovat z toho, že pod přední kapotou bude pracovat  podélně uložený vidlicový dvanáctiválec s výkonem 670 koní (493 kW) převzatý z typu GTO. Hmotnost, přestože podvozek musel být zesílen, aby byla zachována tuhost karosérie, se prý příliš neliší od klasického modelu 599.

O ceně se zatím také mlčí. Ale pokud si tipneme údaj 10 miliónů Kč, zřejmě nebudeme daleko od pravdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy