Takhle se vydělává: Ferrari vyrobí 499 kusů speciálního modelu Monza, utrží miliardy

Jan Matoušek Jan Matoušek
19. 10. 2018 9:30
Ferrari rádo a často staví speciální auta jen pro vybranou klientelu věrných zákazníků a sběratelů. Posledním přírůstkem, zároveň také oznamujícím založení celé řady modelů Icona, je dvojice Monza SP1 a SP2. Ta vzdává poctu klasickým barchettám z 50. let. Jen z čisté úcty k historii ale v Maranellu taková auta nedělají - jeden kus totiž stojí 1,6 milionu eur. Na detaily se podívejte do galerie.
Foto: Ferrari

Ferrari se dlouhodobě řadí k nejziskovějším automobilkám světa, přesto si umí zachovat stále i velkou část exkluzivity. Nedělá například dnes tak moderní SUV. Místo nich totiž často sází na speciální modely v limitovaném množství. Mezi takové se řadí i modely Monza SP1 (tyrkysový vůz) a Monza SP2 (černý automobil). Jedná se o designovou poctu automobilům s karoserií typu barchetta, slavící úspěch především v 50. letech. Samotné Ferrari jich dělalo několik, první v roce 1948. Šlo o model 166 MM, který následně vyhrál závody Mille Miglia i 24 hodin Le Mans. Nástupnické modely 750 Monza nebo 860 Monza pro změnu inspirovaly jméno novinky.

A v čem je vlastně karoserie tak specifická? Podobně jako spider má barchetta dvě místa k sezení, na rozdíl od spideru ale postrádá nejen přední sklo, ale i jakoukoliv ochranu před nepřízní počasí. Vzduch usměrňuje jen skutečně minimalistický deflektor. Zakrýt jde nicméně sedadlo spolujezdce. Takovou výbavou disponuje alespoň Monza SP2, verze SP1 ani sedadlo pro spolujezdce nemá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy