Nechcete zapadnout ve sněhu? Pět tipů na levné ojetiny s pohonem všech kol

Petr Šikl
28. 11. 2018 9:11
Po většinu roku si takřka všichni řidiči vystačí s pohonem kol na jedné nápravě (ať už přední, nebo zadní), jakmile ale nasněží, nemusí jim být zejména na horách platné ani ty nejlepší zimní pneumatiky. Pohon všech kol vás pak může spasit, aniž byste museli vystupovat a zkřehlýma rukama nasazovat sněhové řetězy. Auta s ním přitom nemusí být drahá, na trhu je řada vozů, čtyřkolek, které se vejdou do 100 000 Kč. Může se jednat o kombi Subaru Legacy, zvýšený hatchback Suzuki SX4, velké SUV Kia Sorento, malý Fiat Panda i český bestseller: Škodu Octavia. Jaký typ ale vybrat?

Nezapomínejte na to, že pohon 4×4 vám pomůže v zasněženém kopci i rozjet se na ledovce. Kvalitní zimní pneumatiky ale nenahradí, ty jsou totiž rozhodující při brzdění nebo jízdě v zatáčce. Uvědomte si také, že ona zimní čtyřkolková jistota znamená po zbytek roku zvýšenou spotřebu a často vyšší servisní náklady.

Na nejlevnější nové čtyřkolky do 600 000 Kč se můžete podívat zde.

Foto: Subaru

Subaru Legacy IV (2003-2009)

Čtvrtá generace Legacy je poctivým vozem a zároveň technickým unikátem. V případě karoserie kombi se čtyřválcovými motory a manuály se může pochlubit redukční převodovkou Dual Range, kterou oceníte nejen při tažení vleku, ale hlavně v kluzkých stoupáních, kde budete šetřit spojku. Auto se s ní totiž rozjede bez přidání plynu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 32 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy