Část zaměstnanců kolínské TPCA musí odejít na Slovensko

Radek Pecák Radek Pecák
28. 3. 2012 11:53
Část zaměstnanců kolínské automobilky bude muset odejít pracovat do slovenské Trnavy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Kolín - Pokles výroby o téměř devět procent znamenal pro kolínskou továrnu TPCA nižší tržby a také výrazně nižší zisk. O výsledcích informovali představitelé firmy na výroční tiskové konferenci.

Tržby automobilky poklesly ze 44,7 miliardy korun v roce 2010 na 39,7 miliardy korun.

Zisk před zdaněním se snížil z 1,4 miliardy v předloňském roce na 370,5 milionů korun. Také letošní rok bude pro firmu obtížný. Předpokládá, že letos vyrobí jen zhruba 220 tisíc vozů, přičemž maximální kapacita je více než 330 000 kusů.

Kvůli tomu sníží počet výrobních týmů ze tří na dva a auta budou od 7. května sjíždět z výrobních pásů jen čtyři dny v týdnu, místo dosavadních šesti.

Růst mezd bude jen malý

Z TPCA v Kolíně odejde k tomuto datu 150 agenturních zaměstnanců a počet kmenových zaměstnanců je nutný minimálně na nějaký čas zredukovat o 380 lidí. 155 již přijalo výzvu firmy a přesune se do trnavského závodu TPCA na Slovensku. Další zaměstnanci budou přesunuti na práce, které dosud v Kolíně dělaly externí firmy, zbývající přejdou na pracovní pozice u dodavatelů dílů.

Jak dlouho bude omezení výroby trvat výkonný viceprezident Patrice Le Guyader na dotaz Aktuálně.cz nedokázal odhadnout. Podle něho záleží na ekonomickém vývoji v západoevropských zemích, kam automobilka dodává většinu své produkce, a také na rozhodnutí vlastníků továrny o zahájení výroby nové generace zdejších minivozů.

Podívejte se, jak se zde vyrábí auta:

Přesto bude letos firma navyšovat platy. S odboráři se dohodla v letošním roce na růstu mezd 1,4 procenta a vyplacení jednorázové odměny 2000 korun. Průměrná mzda byla loni ve firmě 28 200 korun.

V rámci tiskové konference firma předala i dvoumilióntý vyrobený vůz v závodě kolínskému starostovi Vítu Rakušanovi. Je jím fialový Peugeot 107. "Vůz bude využívat městská knihovna pro přepravu knih invalidním a starším občanům, kteří mají problém se do knihovny osobně dostavit," sdělil starosta.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy