Blíží se konec sexy oblečených modelek na autosalonech. Nyní je zakázali v Pekingu

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
26. 4. 2016 8:21
Před třemi lety přišel obdobný zákaz na regionálním autosalonu v Bruselu, teď se ovšem týká světové výstavy v Pekingu. Děje se tak přitom v době, kdy řada automobilek, mezi nimi třeba Ford, přestává obsazovat všechny akce tohoto typu. Navíc některé tradiční autosalony, například Brno a letos i Lipsko, se vůbec nekonají.
O podobné záběry budou zřejmě fotografové na příštích autosalonech ochuzeni
O podobné záběry budou zřejmě fotografové na příštích autosalonech ochuzeni | Foto: Ondřej Běhal

Na letošním autosalonu v Pekingu nebudou mít návštěvníci možnost spatřit vedle vystavených automobilů žádné spoře oděné hostesky. Organizátoři se je totiž rozhodli zakázat, aby "vytvořili lepší prostředí, a zaměřili tak pozornost lidí na technologie, produkty a inovace", informovala tisková agentura DPA.

Na pekingském autosalonu se bude prezentovat zhruba 2000 vystavovatelů ze 14 zemí. Očekává se, že na výstavu dorazí statisíce návštěvníků.

Prvním z autosalonů, kde se podobný zákaz objevil, byl v roce 2013 Brusel. Zákaz si tehdy prosadila ministryně pro rovné příležitosti Joelle Milquetová, která kandidovala za komunistickou stranu. Podle ní prý spoře oblečené modelky špatně působí na návštěvníky, hlavně na rodiny s dětmi.

Obdobný zákaz platil i v loňském roce na autosalonu v Šanghaji. Příliš nadšení však nevzbudil. "Bez modelek není nic k vidění," stěžují si ale podle DPA lidé na čínských internetových fórech. Čínský státní tisk nicméně tvrdí, že snaha výrobců přitáhnout pozornost pomocí sexy modelek má na automobilový průmysl negativní vliv.

Některé modelingové agentury kvůli komplikacím spojeným se zákazem ztrácejí o autosalon zájem a mnohé hostesky přicházejí o práci. "Organizátoři by měli předložit podrobné předpisy, například o délce šatů a o tom, které části těla nesmějí být vidět," uvedla představitelka jedné z modelingových agentur.

Čína v roce 2009 díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. V poslední době však má na poptávku po automobilech v Číně negativní dopad zpomalování růstu čínské ekonomiky.

 

Právě se děje

Další zprávy