Auta, se kterými jsme jezdili za totality

Auta, se kterými jsme jezdili za totality
Škoda 1000 MB bylo na dlouhou dobu poslední auto vyrobené v Československu, které sneslo evropské měřítko. Přesto se jí už tenkrát přezdívalo Škoda tisíc malých bolestí
Stovka byla jen překarosovaná tisícovka. Tady začal úpadek tuzemského automobilového průmyslu
Kupé odvozené od stovky bylo sice nepoměrně hezčí, ale zpočátku jezdilo také mizerně
Řada 105/120 byla jen dalším prodloužením agónie. Auta netopila, přehřívala se, člověk musel stále vozit s sebou řadu náhradních dílů. O potřebě měnit každých několik let blatníky a prahy nemluvě
Foto: Ekonomika
Ekonomika Ekonomika
15. 11. 2009 21:18

Občas bylo sice možné koupit v Tuzexu nebo i v Mototechně nějaký ten Saab, Simcu či Toyotu, drtivá většina lidí se ale musela spokojit se škodovkami, případně žigulíky, trabanty a dalšími výrobky automobilek v socialistických zemích.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy