Audi už vyrobilo šest milionů aut s pohonem Quattro

Radek Pecák Radek Pecák
16. 7. 2014 6:56
Jen v loňském roce si pohon všech kol do některého z modelů značky objednalo 44 procent zákazníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Audi

Od roku 1980 do poloviny července letošního roku značka Audi vyrobila již šest milionů vozů s pohonem všech kol quattro.

Zájem zákazníků přitom stále stoupá. Posunutí výrobního rekordu z pěti na šest milionů totiž trvalo pouze rok a půl. Vloni si nějaký model Audi, který má navíc na přídi a zádi označení Quattro, koupilo 710 000 lidí.

Nejprodávanějším modelem s quattrem bylo Q5, následuje A4. Technika quattro se ale nabízí ve všech modelových řadách a také všechny sportovní "S a RS" modely mají pohon všech kol.

Audi Quattro mělo původně vzniknout pouze v limitované sérii. Nakonec se vyrábělo 11 let.
Audi Quattro mělo původně vzniknout pouze v limitované sérii. Nakonec se vyrábělo 11 let. | Foto: Audi

Prvním modelem, který měl quattro namontované, bylo v roce 1980 kupé Audi Quattro. Mělo jít pouze o limitovanou sérii kvůli homologaci speciálu pro rallye, ale nakonec se vyrábělo 11 let.

Do historie pohonu quattro se zapsalo i několik událostí. Velice známá je například reklama, v níž Audi 100 CS vyjíždí lyžařský skokanský můstek. Audi Sport quattro S1 proslavil také v roce 1987 jezdec Walter Röhl, který stanovil nový traťový rekord během závodu do vrchu Pikes Peak. Audi Quattro má na svém kontě také čtyři tituly v Mistrovství světa v Rallye, dva tituly v DTM a jeden světový pohár v závodech cestovních vozů.

Rok 1998 pak znamenal zákaz pohonu všech kol pro tovární týmy v závodech cestovních vozů, a proto se další závodní vůz Audi s pohonem Quattro objevil na závodních tratích až v roce 2012. Audi R 18 e-tron Quattro získalo vítězství v závodě 24 hodin Le Mans. Stejný úspěch zopakovalo i v loňském a letošním roce.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 50 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy