Agresivní žabák: Nejsilnější Mercedes-AMG GT R dráždí dramatickým zrychlením i svou barvou

Jan Markovič Jan Markovič
27. 6. 2016 9:53
Kupé Mercedes-AMG GT dostalo zatím svou nejsilnější a nejrychlejší variantu označenou písmenem R. Ta má přepracovanou aerodynamiku, je lehčí a její motor disponuje výkonem 585 koní. Supersport se má proto předvést v tom nejlepším světle hlavně na závodním okruhu. Může ale i na běžné silnice, na které vyrazí v listopadu.
Řízení Mercedesu-AMG GT R má proměnný převod, k dispozici je také natáčení zadních kol.
Řízení Mercedesu-AMG GT R má proměnný převod, k dispozici je také natáčení zadních kol. | Foto: Mercedes-Benz

Zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,6 sekundy a maximální rychlost až 318 km/h. To jsou hlavní parametry nového Mercedesu-AMG GT R, který je zatím nejostřejší verzí tohoto supersportovního modelu. Vděčí za to nižší hmotnosti, přepracované aerodynamice a samozřejmě i silnějšímu motoru.

Pod dlouhou přední kapotou nadále pracuje dvakrát přeplňovaný benzinový osmiválec, který ale dostal nová turbodmychadla schopná fungovat s vyšším tlakem. Došlo také k přeprogramování řídicí jednotky. Výsledkem je maximální výkon 585 koní a točivý moment 700 Nm.

Aktivní aerodynamika vozu se mění podle rychlosti tak, aby měl mercedes co nejlepší podmínky k přenosu své síly na asfalt. Výsuvné křídlo nebo pohyblivý karbonový panel na přední části vozu pomáhají zvyšovat přítlak. Tím je auto lépe ovladatelné a bezpečnější v extrémních rychlostech.

Řízení má proměnný převod, k dispozici je také natáčení zadních kol. Ta v rychlostech nad 100 km/h zatáčí protisměrně oproti předním, a to až o 1,5 stupně, čímž pomáhají s průjezdem zatáčky. Auto má také nový adaptivní podvozek a za příplatek si lze koupit karbon-keramické brzdy – to když by to majitel myslel s ježděním po okruhu opravdu vážně.

Cena Mercedesu-AMG GT R zatím není známá. Auto se do prodeje dostane v listopadu, kdy zaujme nejen parametry, ale i výraznou barvou. Vzhledem k mnoha změnám a úpravám se ale dá počítat, že bude o poznání dražší než aktuálně nejsilnější varianta GT S. Tento model má výkon 510 koní, zvládá stovku za 3,8 sekundy a začíná na ceně 3 832 070 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy