Auto nebo byt vám pojistí i telefonní operátor. O2 už má licenci od ČNB

Ekonomika Marek Miler, Ekonomika
7. 2. 2017 20:00
Provozovatel druhé největší tuzemské sítě pro mobilní telefony reaguje na změny na telekomunikačním trhu, kde operátorům klesají příjmy z tradičního byznysu. U pojištění pro domácnosti chce O2 zvýhodnit ty, kdo pevnou linku využijí třeba pro monitoring domácnosti. Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do pojistného byznysu zatím nepouštějí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Operátor O2 začne prodávat vedle telekomunikačních služeb také pojištění auta nebo třeba bytu. Firma ovládaná finanční skupinou PPF Petra Kellnera získala licenci od České národní banky, aby mohla působit v pojišťovnictví. Podle generálního ředitele firmy Tomáše Budníka nabídku pojištění operátor spustí už v první polovině letošního roku.

Provozovatel druhé největší tuzemské sítě pro mobilní telefony reaguje na změny na telekomunikačním trhu, kde operátorům klesají příjmy z tradičního byznysu, protože velká část zákazníků má neomezené volání a SMS v rámci cenových balíčků. O2 se navíc potýká s poklesem zájmu domácností o pevné linky.

"Hledáme na trhu příležitosti, které s telekomunikacemi souvisejí, příležitosti, kde můžeme využít big data nebo naše know-how, jak účtovat klienta, jak ho oslovit a obsluhovat," vysvětlil Budník v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Časem by nám to mohlo nahradit část výnosů, které padají."

O2 už jednodušší pojištění poskytuje. Od října 2015 začalo zákazníkům nabízet pojištění telefonů a tabletů. V červenci následujícího roku spustilo cestovní pojištění, kde využívá i takzvaná "velká data" − pomocí matematických algoritmů se vyhodnocují data o poloze mobilního telefonu a jiné údaje, a když zákazník například jede do oblasti Alp, může se pojistit proti úrazu při lyžování. Obě služby O2 nabízí ve spolupráci s partnery z řad pojišťoven a už uzavřelo 150 tisíc pojistek.

"Zatímco dosud jsme prodávali jen co-brandovaný produkt, teď se posouváme do situace, kdy budeme licencovaný hráč s vlastními pojišťovacími produkty, u kterých si vždy budeme sjednávat spolupráci s konkrétní pojišťovnou pro zajištění průběhu pojistné události," říká Budník.

Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do rozvoje pojišťovacích nebo finančních služeb nepouštějí. "Zatím jsme touto cestou nešli," říká mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Podle Martiny Kemrové z T-Mobilu firma nabízí zákazníkům pojištění přístrojů, ale svoje další plány v této oblasti zatím nekomentuje.

V případě pojištění domácností se O2 zase může obrátit asi na 800 tisíc klientů, kteří využívají pevnou linku pro přístup k internetu. Nabídka může například zvýhodnit ty zákazníky, kteří budou mít zájem internet použít i k monitorování domácnosti kamerou.

Příjmy z nových služeb sice rostou rychle, ale prozatím budou jen malou částí celkových výnosů. Analytik Patria Finance Ondřej Koňák odhaduje, že letos budou příjmy z pojištění O2 tvořit asi jedno procento zisku EBITDA. Přispějí do něj tedy částkou asi 100 milionů korun. Budník velikost příspěvku nechtěl specifikovat.

Podrobnosti čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy