Auto nebo byt vám pojistí i telefonní operátor. O2 už má licenci od ČNB

Ekonomika Marek Miler, Ekonomika
7. 2. 2017 20:00
Provozovatel druhé největší tuzemské sítě pro mobilní telefony reaguje na změny na telekomunikačním trhu, kde operátorům klesají příjmy z tradičního byznysu. U pojištění pro domácnosti chce O2 zvýhodnit ty, kdo pevnou linku využijí třeba pro monitoring domácnosti. Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do pojistného byznysu zatím nepouštějí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Operátor O2 začne prodávat vedle telekomunikačních služeb také pojištění auta nebo třeba bytu. Firma ovládaná finanční skupinou PPF Petra Kellnera získala licenci od České národní banky, aby mohla působit v pojišťovnictví. Podle generálního ředitele firmy Tomáše Budníka nabídku pojištění operátor spustí už v první polovině letošního roku.

Provozovatel druhé největší tuzemské sítě pro mobilní telefony reaguje na změny na telekomunikačním trhu, kde operátorům klesají příjmy z tradičního byznysu, protože velká část zákazníků má neomezené volání a SMS v rámci cenových balíčků. O2 se navíc potýká s poklesem zájmu domácností o pevné linky.

"Hledáme na trhu příležitosti, které s telekomunikacemi souvisejí, příležitosti, kde můžeme využít big data nebo naše know-how, jak účtovat klienta, jak ho oslovit a obsluhovat," vysvětlil Budník v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Časem by nám to mohlo nahradit část výnosů, které padají."

O2 už jednodušší pojištění poskytuje. Od října 2015 začalo zákazníkům nabízet pojištění telefonů a tabletů. V červenci následujícího roku spustilo cestovní pojištění, kde využívá i takzvaná "velká data" − pomocí matematických algoritmů se vyhodnocují data o poloze mobilního telefonu a jiné údaje, a když zákazník například jede do oblasti Alp, může se pojistit proti úrazu při lyžování. Obě služby O2 nabízí ve spolupráci s partnery z řad pojišťoven a už uzavřelo 150 tisíc pojistek.

"Zatímco dosud jsme prodávali jen co-brandovaný produkt, teď se posouváme do situace, kdy budeme licencovaný hráč s vlastními pojišťovacími produkty, u kterých si vždy budeme sjednávat spolupráci s konkrétní pojišťovnou pro zajištění průběhu pojistné události," říká Budník.

Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do rozvoje pojišťovacích nebo finančních služeb nepouštějí. "Zatím jsme touto cestou nešli," říká mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Podle Martiny Kemrové z T-Mobilu firma nabízí zákazníkům pojištění přístrojů, ale svoje další plány v této oblasti zatím nekomentuje.

V případě pojištění domácností se O2 zase může obrátit asi na 800 tisíc klientů, kteří využívají pevnou linku pro přístup k internetu. Nabídka může například zvýhodnit ty zákazníky, kteří budou mít zájem internet použít i k monitorování domácnosti kamerou.

Příjmy z nových služeb sice rostou rychle, ale prozatím budou jen malou částí celkových výnosů. Analytik Patria Finance Ondřej Koňák odhaduje, že letos budou příjmy z pojištění O2 tvořit asi jedno procento zisku EBITDA. Přispějí do něj tedy částkou asi 100 milionů korun. Budník velikost příspěvku nechtěl specifikovat.

Podrobnosti čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy