Auto nebo byt vám pojistí i telefonní operátor. O2 už má licenci od ČNB

Ekonomika Marek Miler, Ekonomika
7. 2. 2017 20:00
Provozovatel druhé největší tuzemské sítě pro mobilní telefony reaguje na změny na telekomunikačním trhu, kde operátorům klesají příjmy z tradičního byznysu. U pojištění pro domácnosti chce O2 zvýhodnit ty, kdo pevnou linku využijí třeba pro monitoring domácnosti. Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do pojistného byznysu zatím nepouštějí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Operátor O2 začne prodávat vedle telekomunikačních služeb také pojištění auta nebo třeba bytu. Firma ovládaná finanční skupinou PPF Petra Kellnera získala licenci od České národní banky, aby mohla působit v pojišťovnictví. Podle generálního ředitele firmy Tomáše Budníka nabídku pojištění operátor spustí už v první polovině letošního roku.

Provozovatel druhé největší tuzemské sítě pro mobilní telefony reaguje na změny na telekomunikačním trhu, kde operátorům klesají příjmy z tradičního byznysu, protože velká část zákazníků má neomezené volání a SMS v rámci cenových balíčků. O2 se navíc potýká s poklesem zájmu domácností o pevné linky.

"Hledáme na trhu příležitosti, které s telekomunikacemi souvisejí, příležitosti, kde můžeme využít big data nebo naše know-how, jak účtovat klienta, jak ho oslovit a obsluhovat," vysvětlil Budník v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Časem by nám to mohlo nahradit část výnosů, které padají."

O2 už jednodušší pojištění poskytuje. Od října 2015 začalo zákazníkům nabízet pojištění telefonů a tabletů. V červenci následujícího roku spustilo cestovní pojištění, kde využívá i takzvaná "velká data" − pomocí matematických algoritmů se vyhodnocují data o poloze mobilního telefonu a jiné údaje, a když zákazník například jede do oblasti Alp, může se pojistit proti úrazu při lyžování. Obě služby O2 nabízí ve spolupráci s partnery z řad pojišťoven a už uzavřelo 150 tisíc pojistek.

"Zatímco dosud jsme prodávali jen co-brandovaný produkt, teď se posouváme do situace, kdy budeme licencovaný hráč s vlastními pojišťovacími produkty, u kterých si vždy budeme sjednávat spolupráci s konkrétní pojišťovnou pro zajištění průběhu pojistné události," říká Budník.

Konkurenti T-Mobile a Vodafone se do rozvoje pojišťovacích nebo finančních služeb nepouštějí. "Zatím jsme touto cestou nešli," říká mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Podle Martiny Kemrové z T-Mobilu firma nabízí zákazníkům pojištění přístrojů, ale svoje další plány v této oblasti zatím nekomentuje.

V případě pojištění domácností se O2 zase může obrátit asi na 800 tisíc klientů, kteří využívají pevnou linku pro přístup k internetu. Nabídka může například zvýhodnit ty zákazníky, kteří budou mít zájem internet použít i k monitorování domácnosti kamerou.

Příjmy z nových služeb sice rostou rychle, ale prozatím budou jen malou částí celkových výnosů. Analytik Patria Finance Ondřej Koňák odhaduje, že letos budou příjmy z pojištění O2 tvořit asi jedno procento zisku EBITDA. Přispějí do něj tedy částkou asi 100 milionů korun. Budník velikost příspěvku nechtěl specifikovat.

Podrobnosti čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy