reklama
 
 

Zvrat v kauze exšéfa věznic. Z obviněného je poradce Válkové

25. 3. 2014 6:49
Ministryně spravedlnosti si vybrala spolupracovníka, který byl policií opakovaně obviněn. Teď je ale "čistý".

Článek vyšel v pondělí v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Svého času nejvýše postavený muž tuzemského vězeňství Luděk Kula se ze dne na den stal z obviněného významným spolupracovníkem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.

Deník Insider zjistil, že bývalý ředitel Vězeňské služby, kterého donedávna protikorupční policie stíhala za nevýhodný prodej zchátralé budovy ve Vidnavě, poskytuje od února své rady nové šéfce resortu z hnutí ANO.

Kula je zatím jediným poradcem Heleny Válkové. Podle očekávání jí radí v oblasti vězeňství a za každou hodinu mu ministerstvo spravedlnosti vyplácí částku 550 korun.

Válková Insideru řekla, že je s ním po pár dnech spolupráce spokojená. "Kdykoli jsem se ho na něco zeptala, dostala jsem konkrétní odpověď vycházející z jeho dlouholeté zkušenosti, ne nějaké obecné úvahy," prohlásila.

Obviněn za zakázku na rušičky

V čele vězeňské služby stál Luděk Kula pět let. Odvolán byl tehdejším ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem krátce po jmenování kabinetu Petra Nečase.

Během té doby, kdy byl ředitelem, se však mimo jiné dostal i do střetu s policií, která ho začala stíhat kvůli zakázce na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Jeden z jeho předchůdců ho navíc obvinil z opsání diplomové práce.

"Samozřejmě jako každá osobnost může být vnímán kontroverzně," komentuje Kulovu minulost Válková s tím, že na něj dostala doporučení z Vězeňské služby.

"Já jsem ho samozřejmě oslovila s nabídkou na spolupráci ve formě poradenství až v okamžiku, kdy bylo ukončeno trestní stíhání," dodala ministryně spravedlnosti.

Policie s obviněními neuspěla

V obou zmíněných případech byl Kula očištěn. Jak v kauze Vidnava, tak v případě zakázky na rušičky žalobce stíhání zastavil. A také jeho studium bylo podle závěrů Masarykovy univerzity v pořádku.

Kula se nyní stal poradcem Válkové v době, kdy se snaží odvolat z funkce současného ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala.

Ministryně říká, že s Kulou již řešila například možnou decentralizaci některých činností generálního ředitelství, posílení pravomocí ředitelů věznic nebo zlepšení zdravotní péče o odsouzené. Jak jeho rady Válková využije, se uvidí v nejbližší době.

autoři: Radek Nohl, Lucie Stuchlíková | 25. 3. 2014 6:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama