Babiš naslouchá poradci z odborů. Předvídal pád českého HDP

Radek Nohl Radek Nohl
20. 3. 2014 5:30
V předešlé vládě radil uznávaný makroekonom premiéru Jiřímu Rusnokovi i ministru práce Františku Koníčkovi.
Pro ministerstvo financí Andreje Babiše začal Ungerman pracovat od března.
Pro ministerstvo financí Andreje Babiše začal Ungerman pracovat od března. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V éře premiéra Jiřího Rusnoka naslouchal jeho radám kromě předsedy vlády i ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Ale ani po jmenování kabinetu Bohuslava Sobotky expert odborářů a ekonom Jaroslav Ungerman o významnou funkci poradce nepřišel. Přilákal ho vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Ungerman je jediným poradcem, kterého si Babiš do úřadu přivedl a podle vyjádření jeho mluvčího Marka Zemana si teď ani nikoho jiného nehledá.

Předseda hnutí ANO zřejmě bude ministerstvo řídit bez vlivu dalších odborníků. Výrazně se tak přístupem liší od předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky, který má na Úřadu vlády od minulého týdne nový tým 36 poradců.

Nemám problém, že spolupracuje s ČMKOS. Naopak jejich odhady byly v minulosti přesnější než jiných institucí, řekl ministr financí Andrej Babiš o Jaroslavu Ungermanovi.

Deník Aktuálně.cz během mapování toho, jaké poradce si noví členové vlády po svém nástupu přivedli, zjistil, že Ungerman s ministerstvem financí podepsal smlouvu na začátku března a podle ní inkasuje měsíčně 48 tisíc korun.

"Radí mi už dlouho, je to uznávaný makroekonom," řekl Aktuálně.cz Babiš, proč si ho s sebou přivedl i na ministerstvo.

Odhad lepší než vláda

Předseda hnutí ANO to, že chce, aby byl Ungerman jeho poradcem, řekl ještě před svým jmenováním Hospodářským novinám. Smlouvu podepsal o více než měsíc později. A podle informací Aktuálně.cz má teď ekonom u Babiše na starosti poradenství především v oblasti makroekonomie.

V poslední době je Ungerman spojován zejména s Českomoravskou konfederací odborových svazů, se kterou úzce spolupracuje. "Nemám problém, že spolupracuje s ČMKOS. Naopak jejich odhady byly v minulosti přesnější než jiných institucí," prohlásil Babiš.

Ungerman řadu let spolupracuje s ČMKOS.
Ungerman řadu let spolupracuje s ČMKOS. | Foto: Ondřej Besperát

Připomněl tak, že Ungerman společně s dalším makroekonomem odborů Martinem Fassmannem odhadli v roce 2009 pokles HDP, i když tehdejší vláda očekávala růst.

Další nové poradce si ministr financí podle seznamu, který redakci poskytlo tiskové oddělení, nepřivedl. Jeho úřadu ještě poskytují své služby Jiří Volf (odměna 51 tisíc měsíčně) a Josef Bečvář (odměna 79 tisíc měsíčně, smlouva skončí 31. března), kteří pro ministerstvo pracovali již před jeho nástupem.

Kdo u Babiše skončil?

Babišův úřad je výjimkou mezi ostatními ministerstvy. Zveřejňuje totiž kromě jmen poradců, i co mají na starosti, od kdy do kdy mají podepsané smlouvy a jakou dostávají odměnu.

Z přehledu deník Aktuálně.cz vyčetl, že jen dva dny po jmenování vlády skončili jako poradci Miroslav Deneš, Martin Schmarz nebo exministr Gustav Slamečka.

S koncem roku 2013 pak svou práci pro ministerstvo ukončili další.

 

Právě se děje

Další zprávy