Babiš naslouchá poradci z odborů. Předvídal pád českého HDP

Radek Nohl Radek Nohl
20. 3. 2014 5:30
V předešlé vládě radil uznávaný makroekonom premiéru Jiřímu Rusnokovi i ministru práce Františku Koníčkovi.
Pro ministerstvo financí Andreje Babiše začal Ungerman pracovat od března.
Pro ministerstvo financí Andreje Babiše začal Ungerman pracovat od března. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V éře premiéra Jiřího Rusnoka naslouchal jeho radám kromě předsedy vlády i ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Ale ani po jmenování kabinetu Bohuslava Sobotky expert odborářů a ekonom Jaroslav Ungerman o významnou funkci poradce nepřišel. Přilákal ho vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Ungerman je jediným poradcem, kterého si Babiš do úřadu přivedl a podle vyjádření jeho mluvčího Marka Zemana si teď ani nikoho jiného nehledá.

Předseda hnutí ANO zřejmě bude ministerstvo řídit bez vlivu dalších odborníků. Výrazně se tak přístupem liší od předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky, který má na Úřadu vlády od minulého týdne nový tým 36 poradců.

Nemám problém, že spolupracuje s ČMKOS. Naopak jejich odhady byly v minulosti přesnější než jiných institucí, řekl ministr financí Andrej Babiš o Jaroslavu Ungermanovi.

Deník Aktuálně.cz během mapování toho, jaké poradce si noví členové vlády po svém nástupu přivedli, zjistil, že Ungerman s ministerstvem financí podepsal smlouvu na začátku března a podle ní inkasuje měsíčně 48 tisíc korun.

"Radí mi už dlouho, je to uznávaný makroekonom," řekl Aktuálně.cz Babiš, proč si ho s sebou přivedl i na ministerstvo.

Odhad lepší než vláda

Předseda hnutí ANO to, že chce, aby byl Ungerman jeho poradcem, řekl ještě před svým jmenováním Hospodářským novinám. Smlouvu podepsal o více než měsíc později. A podle informací Aktuálně.cz má teď ekonom u Babiše na starosti poradenství především v oblasti makroekonomie.

V poslední době je Ungerman spojován zejména s Českomoravskou konfederací odborových svazů, se kterou úzce spolupracuje. "Nemám problém, že spolupracuje s ČMKOS. Naopak jejich odhady byly v minulosti přesnější než jiných institucí," prohlásil Babiš.

Ungerman řadu let spolupracuje s ČMKOS.
Ungerman řadu let spolupracuje s ČMKOS. | Foto: Ondřej Besperát

Připomněl tak, že Ungerman společně s dalším makroekonomem odborů Martinem Fassmannem odhadli v roce 2009 pokles HDP, i když tehdejší vláda očekávala růst.

Další nové poradce si ministr financí podle seznamu, který redakci poskytlo tiskové oddělení, nepřivedl. Jeho úřadu ještě poskytují své služby Jiří Volf (odměna 51 tisíc měsíčně) a Josef Bečvář (odměna 79 tisíc měsíčně, smlouva skončí 31. března), kteří pro ministerstvo pracovali již před jeho nástupem.

Kdo u Babiše skončil?

Babišův úřad je výjimkou mezi ostatními ministerstvy. Zveřejňuje totiž kromě jmen poradců, i co mají na starosti, od kdy do kdy mají podepsané smlouvy a jakou dostávají odměnu.

Z přehledu deník Aktuálně.cz vyčetl, že jen dva dny po jmenování vlády skončili jako poradci Miroslav Deneš, Martin Schmarz nebo exministr Gustav Slamečka.

S koncem roku 2013 pak svou práci pro ministerstvo ukončili další.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy