Zvláštní případ: 29 let týral manželku. Vše odpuštěno

Tomáš Fránek
3. 3. 2011 12:05
Ústavní soud zrušil trest za domácí násilí, trest totiž poškodil týranou manželku

Brno - Jak přísně trestat násilníka, který roky bil a psychicky týral svoji manželku, která mu ale nakonec odpustila a žije s ním dál?

Takovou otázku museli na příběhu manželů z Prahy zodpovědět ústavní soudci. A rozhodli, že dvouletý podmíněný trest za domácí násilí ve chvíli, kdy týraná manželka muži odpustila a žije s ním dál, je nepřiměřeně přísný a postihuje nejvíc právě ženu.

Její zájem na spokojeném životě - i když s mužem, který ji bil - je totiž podle soudců důležitější než potřeba státu trestat domácí násilí.

To, že muž ženu dlouhodobě bil a týral, je přitom jednoznačné a nezpochybnitelné. A podle informací z vyšetřovacího spisu nešlo o žádné nevinné hrátky, ale o dlouhodobé bití a ponižování.

Kopance, vyhrožování, bití

"Budil ji kopanci se slovy když nemůžu spát já, nebudeš spát ani ty, při hádkách ji škrtil, ohrožoval kuchyňským nožem, vyhrožoval zabitím, doporučoval jí, aby šla skočit z Nuselského mostu a v případě, že si půjde stěžovat jeho nadřízenému, jí vyhrožoval fyzickou likvidací a následným odklizením její mrtvoly, opakovaně ji fyzicky bil," je napsáno v soudním spise s tím, že jednání muže byly přítomny i dvě děti.

Bití a týrání mělo trvat od roku 1990, trestným činem se po změně zákona stalo od června 2004.  A teprve v roce 2009 soud muže potrestal, dostal dva roky s podmíněným odkladem na tři roky.

Při výsleších na policii ještě žena s potrestáním svého muže souhlasila.

Obrat nastal až při soudním jednání - žena totiž uvedla, že pokud by věděla, že nemůže vzít zpět svoje trestní oznámení, nikdy by jej na manžela nepodávala. "Byla jsem špatně poučena u výslechu a výpovědi jsem přehnala," uvedla žena.

Soudy ale manželům, kteří začali spolu zase žít, neuvěřili a trest pro násilného manžela potvrdil i Nejvyšší soud. Oba manželé pak společně poslali stížnost ústavním soudcům.

Nevěděla jsem, co říkám

Muž si stěžoval, že byl zčásti potrestán za týrání, kdy ještě nebylo trestným činem. A také na to, že nebezpečnost jeho počínání nebyla vysoká, ale nepatrná. A doložil tím, že se k němu manželka vrátila. "Žena obnovila manželské soužití, které je bezproblémové a podala v můj prospěch ústavní stížnost," uvedl muž ve stížnosti.

Podobnou stížnost adresovala do Brna i žena. "Nyní žije s manželem zcela spokojeně a jeho odsouzením je nespravedlivě potrestána i ona, protože manželovi hrozí propuštění ze zaměstnání, nesežene ve svém věku jinou práci a existenčně tak bude postižena celá rodina," uvedli právní zástupci ženy ve stížnosti.

Ústavní soudci označili celý případ za jedinečný, podle nich jsou vztahy manželů, kteří spolu žijí 31 let, zvláštní. "Dochází k občasným konfliktům, projevujícím se hádkami, výhrůžkami, slovními urážkami i napadáním. Tyto manželské konflikty se však vždy po nějaké době opakovaně urovnávají a je obnovováno společné soužití," uvedl soudce zpravodaj Jan Musil.

Manželství přináší muži i ženě sociální i ekonomické výhody a ani trestní stíhání podle soudců nevedlo k jeho rozpadu.

A podle ústavních soudců, kteří odmítli, že by svým rozhodnutím chtěli zpochybnit závažnost trestání domácího násilí, chybovala v případě manželů z Prahy policie, státní zastupitelství i soudy.

Za jedinou věrohodnou byla totiž považována výpověď ženy na policii, kdy muže z týrání obvinila, změnu jejího názoru už ale nikdo vážně nebral.

Spokojenost ženy je důležitější než trest

Ústavní soudci proto rozhodli, že stupeň nebezpečnosti počínání muže byl vzhledem ke konkrétním okolnostem případu jenom nepatrný.

Podle soudců je totiž důležitější názor a spokojenost ženy než to, zda se podaří domácí násilí v tomto případě potrestat. Pokud by totiž kvůli trestu muž přišel o práci, postihlo by to především ženu. "Zájmy ženy jsou nadřazeny na zájem státu potrestat pachatele trestného činu," rozhodli soudci a trest zrušili.

 

Právě se děje

Další zprávy