Česko pod kritikou WHO. Zvládá, nebo nezvládá epidemii? Ptali jsme se odborníků

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 9. 2020 20:06
Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý uvedla, že situace v Česku je ohledně šíření koronaviru znepokojivá. Podle WHO má jen sedm evropských zemí za poslední dva týdny vyšší nárůst případů nákazy než Česko. Redakce Aktuálně.cz oslovila odborníky s dotazem, čím si rostoucí čísla nakažených vysvětlují a zda stát v předchozích týdnech situaci nepodcenil.

Jarmila Rážová, hlavní hygienička

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová
Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová | Foto: ČTK

Proč počet případů v Česku tak výrazně roste?

Počty případů rostou napříč Evropou. Největší nárůsty jsou logicky v metropolích. Důležitým faktorem je především konec letní sezony. Lidé se vrací z dovolených, děti šly do školy a roste tedy kumulace lidí ve městech. Plní se také hromadná doprava a lidé tvoří jiné kolektivy než během léta. Jedním z důvodů vysokých nárůstů jsou především hromadné akce a oslavy, kde evidujeme časté klastry. Lidé začali být také méně ostražití, a proto neustále apelujeme na zodpovědnost a pravidlo 3R - ruce, roušky a rozestupy. 

Jaký očekáváte další vývoj v následujících týdnech? Co lze dělat, aby čísla klesla? 

Musíme se připravit na to, že čísla porostou i nadále. V největším ohnisku, Praze, byla zavedena další preventivní opatření. Opatření se řídí semaforem, a pokud by se někde situace zhoršovala, budou na to hygienici reagovat. Teď je to ale zejména na nás všech, jak se budeme navzájem chránit. Opět opakuji - mytí rukou, rozestupy a roušky. Pokud se někdo necítí dobře, měl by určitě zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého lékaře. 

Neudělalo Česko někde chybu, když čísla tak narostla? 

Česko rozhodně žádnou chybu neudělalo. S vyššími nárůsty se potýká prakticky celá Evropa. Vysoké nárůsty hlásí například Velká Británie nebo Francie. Překonaný byl také globální rekord v nárůstu počtu nakažených za den, ke kterému došlo v Indii. Věděli jsme, že ta nemoc tady je a že na podzim budou případy narůstat. A jsme na to připraveni - máme chytrou karanténu, propracovaný monitoring nových případů (těžkých, lehkých, zranitelných skupin), dispečink intenzivní péče, systém sledování a řízení laboratorních kapacit, posilujeme hygienické stanice.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová odpovídala na dotazy Aktuálně.cz přes e-mail.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy