Česko pod kritikou WHO. Zvládá, nebo nezvládá epidemii? Ptali jsme se odborníků

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 9. 2020 20:06
Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý uvedla, že situace v Česku je ohledně šíření koronaviru znepokojivá. Podle WHO má jen sedm evropských zemí za poslední dva týdny vyšší nárůst případů nákazy než Česko. Redakce Aktuálně.cz oslovila odborníky s dotazem, čím si rostoucí čísla nakažených vysvětlují a zda stát v předchozích týdnech situaci nepodcenil.

Jarmila Rážová, hlavní hygienička

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová
Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová | Foto: ČTK

Proč počet případů v Česku tak výrazně roste?

Počty případů rostou napříč Evropou. Největší nárůsty jsou logicky v metropolích. Důležitým faktorem je především konec letní sezony. Lidé se vrací z dovolených, děti šly do školy a roste tedy kumulace lidí ve městech. Plní se také hromadná doprava a lidé tvoří jiné kolektivy než během léta. Jedním z důvodů vysokých nárůstů jsou především hromadné akce a oslavy, kde evidujeme časté klastry. Lidé začali být také méně ostražití, a proto neustále apelujeme na zodpovědnost a pravidlo 3R - ruce, roušky a rozestupy. 

Jaký očekáváte další vývoj v následujících týdnech? Co lze dělat, aby čísla klesla? 

Musíme se připravit na to, že čísla porostou i nadále. V největším ohnisku, Praze, byla zavedena další preventivní opatření. Opatření se řídí semaforem, a pokud by se někde situace zhoršovala, budou na to hygienici reagovat. Teď je to ale zejména na nás všech, jak se budeme navzájem chránit. Opět opakuji - mytí rukou, rozestupy a roušky. Pokud se někdo necítí dobře, měl by určitě zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého lékaře. 

Neudělalo Česko někde chybu, když čísla tak narostla? 

Česko rozhodně žádnou chybu neudělalo. S vyššími nárůsty se potýká prakticky celá Evropa. Vysoké nárůsty hlásí například Velká Británie nebo Francie. Překonaný byl také globální rekord v nárůstu počtu nakažených za den, ke kterému došlo v Indii. Věděli jsme, že ta nemoc tady je a že na podzim budou případy narůstat. A jsme na to připraveni - máme chytrou karanténu, propracovaný monitoring nových případů (těžkých, lehkých, zranitelných skupin), dispečink intenzivní péče, systém sledování a řízení laboratorních kapacit, posilujeme hygienické stanice.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová odpovídala na dotazy Aktuálně.cz přes e-mail.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy