Česko pod kritikou WHO. Zvládá, nebo nezvládá epidemii? Ptali jsme se odborníků

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 9. 2020 20:06
Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý uvedla, že situace v Česku je ohledně šíření koronaviru znepokojivá. Podle WHO má jen sedm evropských zemí za poslední dva týdny vyšší nárůst případů nákazy než Česko. Redakce Aktuálně.cz oslovila odborníky s dotazem, čím si rostoucí čísla nakažených vysvětlují a zda stát v předchozích týdnech situaci nepodcenil.

Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM

Foto: Aktuálně.cz

Lze nějak vysvětlit, proč v posledních dnech a týdnech narostl denní přírůstek nakažených?

Jasně že dá. Léto se úplně vypustilo. Nikdo se nerouškoval, nikdo nic moc nedodržoval. Museli jsme očekávat, že to naroste. Druhá věc je, že se o něco více testuje. Z mého pohledu pořád málo, ale rozhodně je 12 tisíc testů více, než bývalo. Ale zároveň se zvýšil k pěti procentům poměr pozitivních k celkovému počtu testovaných. Mohlo by se tedy testovat více. To jsou dva hlavní důvody. Ale ten hlavní je opravdu to, že se v létě žádná pravidla nedodržovala. 

To jsme v Česku udělali v letních měsících chybu? Ať už budeme mluvit o tom, že se přes léto zrušila prakticky veškerá opatření, nebo že lidé přestali být obezřetní.

Myslím si, že rozvolnění bylo příliš překotné, ode zdi ke zdi. Z jarních rozsáhlých opatření jsme během měsíce všechno uvolnili. Zdá se mi, že to bylo příliš rychlé. Ale to není jediný důvod. Pokud to roste všude v Evropě, tak by se to sem samozřejmě překulilo taky či tak. 

Co se dá dělat pro to, aby čísla zase začala klesat?

Pořád říkáme, že tohle číslo nás nijak zvlášť neznepokojuje. Zvlášť když se na tom spolupodílí větší testování. Znepokojovalo by nás, kdyby stoupl procentuálně počet hospitalizovaných, který je na třech procentech. To jsou lidé, kteří potřebují kyslík a nějakou nemocniční péči. Kdyby tohle v průběhu září setrvale narůstalo, tak to by byl důvod pro velké znepokojení. 

Když ale rostou absolutní počty nakažených, tak i při udržení stejného procenta porostou i počty hospitalizovaných lidí. 

Kdyby se ten poměr nezměnil, tak se ani tak nedostaneme na vyčerpání kapacity. Mě hlavně znepokojuje, že přijde podzim a všechno se kvůli tomu zhorší. A tady se to rozjelo, i když bylo léto. Na podzim budeme v uzavřených prostorech častěji a budou jiné respirační infekce. To mě samozřejmě znepokojuje. 

A taky mě znepokojuje, že tady je jakýsi odpor k rouškám. To u jiných národů tolik nevidím. Opravdu ne. To se asi špatně komunikovalo, přitom roušky jsou absolutní základ. 

Co očekáváte od dalších dnů? Dostaneme se do fáze, kdy přibude třeba i tisíc nakažených za den?

Myslím, že to nad tisíc poroste. Rozhodně stoupající trend bude pokračovat, do 14 dnů pokles nečekejme. Teď se teprve zavedly roušky, tak řekněme třetí týden v září můžeme vidět nějaký efekt. Do té doby se na tisícovky můžeme dostat. 

Dá se říct, že navzdory vysokým číslům je situace stále pod kontrolou, nebo se to už začíná vymykat?

Řekl bych, že to je na hraně kontroly. Rozhodně v tuhle chvíli jsou plošná opatření v podobě roušek namístě. Už se nedá příliš dlouho čekat. 

 

Právě se děje

Další zprávy