Česko pod kritikou WHO. Zvládá, nebo nezvládá epidemii? Ptali jsme se odborníků

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 9. 2020 20:06
Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý uvedla, že situace v Česku je ohledně šíření koronaviru znepokojivá. Podle WHO má jen sedm evropských zemí za poslední dva týdny vyšší nárůst případů nákazy než Česko. Redakce Aktuálně.cz oslovila odborníky s dotazem, čím si rostoucí čísla nakažených vysvětlují a zda stát v předchozích týdnech situaci nepodcenil.

Pavel Plevka, virolog Výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity

Foto: Economia

Jaké máte vysvětlení pro to, že na přelomu léta a podzimu výrazně vyskočil denní nárůst nakažených?

Žádné unikátní vysvětlení pro to nemám. Pouze se postupně akumuloval větší počet infikovaných, až se virus zase začal vymykat zpod kontroly. Trasování hygienických stanic fungovalo jen do nějaké míry a teď už to asi postupně přestává být účinné. 

Může tedy za to čistě trasování? Kdyby hygienici, kteří si stěžují, že za současného personálního stavu přestávají stíhat, měli větší kapacity, počet nakažených by mohl být nižší?

Asi ano. Mně totiž není zřejmý žádný rozdíl mezi začátkem srpna a začátkem září. Počasí se významně nezměnilo, stejně tak jako chování lidí. Myslím si tedy, že to je prostě postupnou akumulací trochu většího počtu infikovaných, která teď vedla k tomu, že nárůsty začaly být takhle markantní. 

Co se s tím dá dělat, aby se počet nakažených stáhl na přijatelnější míru?

Doufal bych, že se masivně navýší kapacita trasování, a pravděpodobně je namístě zavedení roušek ve společných prostorách. Snad se ale vláda nerozhodne uchýlit k tvrdým opatřením jako na jaře. 

Dá se říct, že stát udělal někde chybu? Ať už může jít o případné přílišné rozvolnění opatření v létě, nebo že nenavýšil dostatečně kapacitu hygienických stanic.

Připravenost na to, čemu se říká chytrá karanténa, je trochu zanedbaná. Měli jsme být připravení na navýšení kapacity, abychom mohli lépe trasovat. Stát by navíc měl být daleko otevřenější v tom, jak kvalitní trasování je. Vůbec nevíme, jestli si stát sám pro sebe počítá kvalitu trasování. Jestli třeba někdo ví, jak velké procento pozitivně infikovaných se už nachází v karanténě. Tenhle indikátor se měl sledovat celou dobu. 

Počty nakažených se teď přepočítávají a porovnávají s ostatními zeměmi. V porovnání se sousedními státy je na tom Česko nejhůře. Dá se něčím vysvětlit, proč například Německo nemá tolik nakažených?

Může to být způsobeno řadou faktorů. Jedním z nich je to, že Německo testuje více. Procento pozitivních testů se u nás dostává nad pět procent, v Německu to je hluboko pod jedním procentem. To znamená, že Německo testuje mnohem intenzivněji než my. To pravděpodobně znamená, že u nich trasování funguje mnohem lépe a mají větší šanci zachytit nově infikované, což omezuje šíření viru. 

Ale může to být i řada dalších faktorů. Třeba jsme někde na začátku měli jen smůlu, že se objevilo několik superpřenašečů, kteří virus v Česku rozšířili. Stejně tak jako jsme měli na jaře trochu štěstí, tak teď jsme mohli mít trochu smůlu. Jestli to tak bylo, ale teď ještě nelze říct. 

 

Právě se děje

Další zprávy