Zubní kaz má 80 procent lidí, ročně se jich vyvrtá 6 milionů

ČTK ČTK
16. 3. 2015 15:19
Pojišťovny ročně zaplatí za plomby 1,5 miliardy, podle lékařů je přitom možné zubnímu kauzu téměř ve 100 procentech předejít.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Zubní kaz trápí až 80 procent lidí, přesto Česko nemá preventivní program zubního zdraví, jako ho má u rakoviny či nemocí srdce a cév, řekl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

V zemi s deseti miliony obyvatel zubaři ročně ošetří šest milionů kazů a zdravotní pojišťovny vydají za plomby 1,5 miliardy korun.

Podle Chrze je možné zubnímu kazu téměř ve 100 procentech předejít. Pokud by si všichni správně čistili zuby, mohly by pojišťovny peníze místo za plomby dát na prevenci a léčbu závažných onemocnění, uvedl.

Na osvětu o správném čištění zubů se zaměří komora tento týden při příležitosti Světového dne ústního zdraví, který je 20. března.

Až třetina dětí nedorazí na prohlídku

"V Česku má zubní kaz polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí. Preventivní prohlídku každoročně neabsolvuje třetina předškolních a pětina školních dětí," varoval Chrz s tím, že péči o chrup je potřeba učit už ty nejmenší.

Nesprávná nebo žádná péče se odrazí na zdraví a trvanlivosti chrupu. Jeden ze tří seniorů má umělé zuby. Vedle nedostatečné hygieny může chrup poškodit i přehnaná péče.

Hlavní roli v péči o zdraví ústní dutiny hraje podle Chrze odpovědný přístup k prevenci, který zahrnuje pravidelné mechanické odstraňování plaku pomocí kartáčku a pasty, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku a doplněné ústní vodou.

V mezidobí pomáhají žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím zlepšují čištění povrchu zubů.

Důležité základy

"Stejně jako budova, která musí pevně stát a odolávat různým vlivům, musí mít i prevence zubního kazu a nemocí parodontu dobré základy. Ty jsou u dětí a jejich výchovy k ústní hygieně v rodinách, školkách a školách. Na takových základech pak mohou vyrůst potřebné denní návyky pro celý život," uvedl Ladislav Korábek ze stomatologické kliniky 1. lékařské fakulty UK.

Zkažené zuby nejsou jen estetickým problémem nebo komplikací při jídle. Bakterie a toxické látky ze zanícených dásní se šíří do celého těla.

"Negativní vliv parodontálních mikroorganismů je prokázaný na vznik aterosklerózy či poškození chlopní, respirační systém, průběh diabetu a intenzivně je zkoumán také vliv neléčeného zánětu dásní na průběh těhotenství," shrnul Korábek.

Mýty v péči o chrup:

Zuby se mi kazí, protože to mám v rodině: Zdědit zubní kaz jako nemoc nejde. Příčinou kazu je zubní plak, který se musí pravidelně odstraňovat. Dědičné mohou být návyky v ústní hygieně či stravovací návyky.
V těhotenství se zuby kazí víc: Zubní kaz nevznikne bez zubního plaku, čistý zub se tedy nekazí ani v těhotenství. Tvrzení maminek, že přišly o zub, protože jim dítě v těhotenství bralo vápník, je výmluva.
Dočasné zuby u dětí není potřeba důsledně čistit: Zuby malých dětí jsou ke kazu obzvlášť náchylné. Sklovina dočasných zubů je měkčí a slabší. V kombinaci s nedokonalým čištěním a nesprávnou stravou, s množstvím sladkých nápojů, to přispívá k rychlému vzniku kazů. Stav dočasných zubů výrazně ovlivňuje, jak budou vypadat ty stálé.
Tvrdší zubní kartáček je účinnější: Kartáček by neměl být příliš tvrdý, aby nepoškodil dásně a po delším užívání i zubovinu kořenů s následkem odhalení krčků. Extrémně měkké kartáčky zase mají malou čisticí účinnost, nejsou vhodné pro toho, kde není ochoten čistit si zuby dvakrát denně alespoň 20 minut.
Čím dražší zubní pasta, tím lépe: Cena zubní pasty není pro úspěch ústní hygieny rozhodující. Důležitý je dobrý zubní kartáček, správná technika a dostatečná doba čištění zubů. Zuby se dají vyčistit i bez zubní pasty, ale proces čištění to zkracuje. Některé zubní pasty snižují citlivost krčků či vyspraví počínající mikroskopická narušení skloviny.
Žvýkačky vytahují výplně ze zubů: Žvýkačka vytáhne jen špatnou výplň, například prasklou nebo pod kterou je kaz, a upozorní tak na problém. Navíc žvýkání žvýkaček bez cukru podporuje tvorbu slin, které pomáhají smýt ze zubů zbytky jídla a neutralizovat kyseliny plaku na zubech, jež poškozují zubní sklovinu.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy